Podozrivá listová zásielka primátorovi P. Gogolovi neobsahovala antrax

Podozrivá listová zásielka adresovaná primátorovi Banskej Bystrice Petrovi Gogolovi, ktorú otvorila dnes dopoludnia zamestnankyňa mestského úradu (MsÚ), antrax neobsahovala. "Krátko pred 14.00 h. potvrdil vedúci odboru lekárskej mikrobiológie doc. MUDr. Cyril Klement, že vyšetrovaná zásielka neobsahovala antrax," uviedla hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová. Laboratóriá podľa nej ďalej nevyšetrujú o akú neškodnú látku nakoniec v liste išlo.

"K písomnému obsahu listu sa zrejme v rámci vyšetrovania vyjadrí polícia," dodala Tolnayová. Banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Petra Vašková TASR uviedla, že polícia celú udalosť preveruje. Ako Tolnayová pripomenula, do špecializovaných laboratórií oddelenia lekárskej bakteriológie, bakteriologických zbraní a bioterorizmu RÚVZ Banská Bystrica dnes doručili pracovníci banskobystrického Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) podozrivú listovú zásielku s bielym práškom. List adresovaný primátorovi Bystrice otvorila dnes v dopoludňajších hodinách zamestnankyňa MsÚ. V súlade s relevantnými legislatívnymi postupmi túto skutočnosť okamžite oznámili špecialistom HaZZ. Tí podľa predpisov zabezpečili materiál a v bezpečnej prenosnej nádobe ho transportovali na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre biotoxínové zbrane pri banskobystrickom RÚVZ.

Podľa slov Klementa v roku 2010 vyšetrili tri podozrivé vzorky, vlani ani jednu. Od roku 2001, odkedy je pri banskobystrickom RÚVZ konštituované Národné referenčné laboratórium pre biotoxínové zbrane, vyšetrili aj s dnešnou vzorkou dovedna 834 podozrivých zásielok. Pritom sa ani v jednom prípade, vrátane jednej krvnej vzorky, podozrenie na antrax nepotvrdilo. V obálkach boli napríklad kuchynská soľ, sunar či iné neškodné sypké biele práškové materiály. V súlade s príslušnými predpismi sa na ohnisko, kde sa predpokladala kontaminácia osôb a prostredia bacilom antraxu, dostavili aj epidemiológovia RÚVZ Banská Bystrica. Ako uviedla vedúca odboru epidemiológie RÚVZ v Bystrici Mária Avdičová, ak by bol teoreticky prítomný bacil antraxu v prášku, ešte nemôže vyvolať ochorenie. Aby mohol pôsobiť, musí sa rozvinúť do vegetatívnej formy, na čo potrebuje živnú pôdu. Pre premenu a pôsobenie tohto organizmu je živnou pôdou narušená koža alebo pľúca.

"V tomto prípade sa jednalo o kontamináciu rúk, nakoľko pracovníčka, ktorá otvorila list, si mierne posypala ruky. Okamžite zavolali hasičov, ktorí transportovali materiál do nášho laboratória. Opatrenia sa týkali hlavne dekontaminácie rúk jednej osoby, ktorá bola v priamom kontakte so zásielkou a ďalších štyroch zamestnancov MsÚ, ktorí boli v nepriamom kontakte. Tieto osoby nemali žiadnu karanténu a nie sú ohrozené. Umyli a dezinfikovali si ruky, navlhko sa upratala aj miestnosť, kde sa list otváral," uviedla k opatreniam na úrade Avdičová. Dodala, že keby bol bacil antraxu potvrdený v prášku, osoby, ktoré prišli so zásielkou do priameho i nepriameho kontaktu, by boli profylakticky liečené antibiotikami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: