LSPP v Krupine bude zachovaná aj po Novom roku 2012

Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) bude v Krupine fungovať aj po Novom roku 2012. Dohodli sa na tom tamojší lekári a spoločnosť AGEL SK, ktorá nemocnicu spravuje. TASR o tom informovala Marta Csergeová, právna referentka prevádzkovateľa.

Ešte vlani na jeseň totiž hrozilo, že lekárska pohotovosť v regióne ešte pred uplynutím roka skončí. Lekári totiž podľa vlastných vyjadrení nemali dostatok peňazí na túto službu a o jej dofinancovanie dokonca požiadali spoločný obecný úrad viacerých obcí, ktorý sídli v Krupine. Primátori hontianskych miest a obcí následne požiadali kompetentných o záruku zachovania LSPP a o stanovisko k financovaniu tejto služby, ktoré však do konca roku od ministerstva nedostali.

"Nie je nám známy legislatívny predpis, ktorý by nám dával povinnosť, ale ani možnosť (v prípade, že by sa zmenila finančná situácia v samospráve) financovať LSPP," písali zástupcovia obcí vo svojom uznesení. Ako sa v ňom ďalej uvádza, okres Krupina tvoria dve mestá a 34 obcí s počtom obyvateľov asi 23.000. Pri súčasnej situácii, keď sa v obciach postupne obmedzuje spojenie SAD počas dní pokoja a vo večerných hodinách, je nevyhnutné využívať len osobné autá, ktoré ale nevlastní každá domácnosť. Vzdialenosť niektorých obcí od miesta výkonu LSPP - okresného mesta Krupina, ja asi 30 km. V prípade zrušenia zabezpečovania tejto služby v meste by sa občanovi predĺžila cesta o ďalších 30 km. "Pri prejazde 60 km najmä v zimnom období a kvalite komunikácií už nemôžeme hovoriť o prvej pomoci, keď pre pomoc a záchranu ľudského života rozhodujú minúty," píše sa v uznesení.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: