AZZS vyzýva MZ SR na rokovania, znepokojuje ju zníženie platieb

Asociáciu záchrannej zdravotnej služby (AZZS) znepokojil návrh Ministerstva zdravotníctva SR znížiť platby pre záchranky. Poukazuje, že tie sú v súčasnosti rovnaké ako v roku 2006, napriek každoročne rastúcim nákladom na materiál, pohonné látky, energie a zdravotnícky personál. "Táto iniciatíva, ktorá nebola v odbornej komunite vôbec konzultovaná, ohrozí súčasnú úroveň kvality poskytovaných služieb celého systému záchrannej zdravotnej služby," píše sa v stanovisku asociácie.

Pokiaľ dôjde k zníženiu, záchranky budú musieť podľa asociácie znížiť náklady a šetriť, čo má v konečnom dôsledku pocítiť pacient. V záujme pacientov preto AZZS vyzýva ministerstvo na spoločné rokovanie a odloženie účinnosti navrhovaného cenového opatrenia, pokým sa neuskutoční okrúhly stôl. "Pevne veríme, že ministerstvo prijme naše argumenty a neohrozí svojimi krokmi kvalitu poskytovanej starostlivosti záchrannej zdravotnej služby (ZZS) na Slovensku," píše sa v stanovisku.

AZZS, ktorá reprezentuje 242 z 280 prevádzkovaných staníc Rýchlej lekárskej pomoci a Rýchlej zdravotnej pomoci, pripomenula, že počas nedávnej krízy v zdravotníctve to bola práve záchranná zdravotná služba, ktorá urobila všetko pre to, aby život a zdravie pacientov neboli ohrozené. "Chceme zdôrazniť, že záchranná zdravotná služba je jednou z mála spoľahlivo fungujúcich a zreformovaných zložiek slovenského zdravotníctva. Materiálovo-technické vybavenie našich ambulancií spolu so vzdelaným zdravotníckym personálom je porovnateľné s vyspelými krajinami EÚ."

Do segmentu záchrannej zdravotnej služby na Slovensku by malo smerovať ročne o 4,7 milióna eur menej. Podľa ministerstva zdravotníctva to má prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov verejného zdravotného poistenia. Podľa návrhu ministerstva tak má dôjsť k zníženiu mesačnej platby na ambulanciu Rýchlej zdravotnej pomoci zo 16.928 eur na 15.236 eur. Pri 154 ambulanciách sa tak má v tomto roku ušetriť 3,1 milióna eur. Úsporu takmer 1,6 milióna eur má zároveň priniesť zníženie ceny za jeden kilometer jazdy ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci a ambulanciou Rýchlej zdravotnej pomoci o desať centov, z 0,70 na 0,60 eura.

Ministerstvo dialóg so zástupcami záchraniek neodmieta

Ministerstvo zdravotníctva sa nebráni dialógu so zástupcami záchraniek, ktorým sa nepáči návrh na zníženie ich platieb. "Ministerstvo bude veľmi pozorne zvažovať každú jednu pripomienku, konštruktívnemu dialógu so zainteresovanými sa v žiadnom prípade nebráni, naopak považuje ho za prínos. Ministerstvo si počká na všetky pripomienky do konca pripomienkového konania," uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Asociácia záchrannej zdravotnej služby (AZZS), ktorú spomínaný návrh znepokojil, vyzvala v stredu (4.1.) ministerstvo na spoločné rokovania, ako aj odklad účinnosti opatrenia, kým sa stretnutie neuskutoční. Podľa AZZS by záchranky pre navrhované zníženie museli znížiť náklady a šetriť, čo má v konečnom dôsledku negatívne pocítiť pacient.

Do segmentu záchrannej zdravotnej služby na Slovensku by malo smerovať ročne o 4,7 milióna eur menej. Podľa ministerstva to má prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov zdravotného poistenia. Má preto dôjsť k zníženiu mesačnej platby na ambulanciu Rýchlej zdravotnej pomoci zo 16.928 eur na 15.236 eur. Pri 154 ambulanciách sa tak má v tomto roku ušetriť 3,1 milióna eur. Úsporu takmer 1,6 milióna eur má zároveň priniesť zníženie ceny za jeden kilometer jazdy ambulanciou Rýchlej lekárskej pomoci a ambulanciou Rýchlej zdravotnej pomoci o desať centov, z 0,70 na 0,60 eura.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: