Kolumbia preplatí odstránenie prsných implantátov od firmy PIP

Kolumbia zaplatí odstránenie prsných implantátov vyrobených skrachovanou francúzskou spoločnosťou PIP, ktorú spájajú s celosvetovým ohrozením zdravia. Informovalo o tom v stredu kolumbijské ministerstvo zdravotníctva.

Implantáty vyrábala dnes už nefungujúca firma Poly Implant Prothése (PIP) a podľa dostupných informácií došlo k nezvyčajne vysokému percentu prípadov, keď praskli. To donútilo úrady vo Francúzsku vyzvať ženy, aby si prsné implantáty dali odstrániť. Kolumbijské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že štát zaplatí odstránenie implantátov, ak to odporučí lekár, alebo ak praskli a došlo tak k priamemu ohrozeniu zdravia.

Implantáty vložené z kozmetických, teda skrášľujúcich dôvodov budú takisto na odporúčanie lekára odstránené, dodalo ministerstvo. Francúzsko v roku 2010 nariadilo spoločnosti PIP, ktorá bola v minulosti tretím najväčším výrobcom implantátov na svete, aby stiahla svoje implantáty z trhu. Kontrola totiž zistila, že pri výrobe niektorých týchto produktov bol použitý priemyselný silikón. Ten sa používa na počítačové súčiastky alebo v elektronike.

Francúzska vláda vyšetruje prípadnú súvislosť medzi výskytom rakoviny a gélom používaným v implantátoch firmy PIP, ale zatiaľ nenašla žiadne dôkazy. Argentína, Kolumbia a Brazília sú už dlho magnetom pre lekársku turistiku, čo znamená, že tam ľudia zo zahraničia prichádzajú za cenovo dostupnejšou plastickou chirurgiou. Vlády týchto krajín preto v apríli 2010 zakázali dovoz uvedených implantátov. V juhoamerickej Kolumbii má podľa odhadov implantáty od spoločnosti PIP približne 15.000 žien.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: