Vietnamskí lekári z nohy pacienta úspešne odstránili 90-kilogramový nádor

Vietnamskí lekári spolu s americkým plastickým chirurgom dnes 13-hodinovou operáciou úspešne odstránili 90-kilogramový nádor z nohy muža.

Američan McKay McKinnon a šiesti vietnamskí lekári začali s operáciou tumoru vo Francúzsko-vietnamskej nemocnici v Hočiminovom Meste o 02.00 h (SEČ), uviedol Nguyen Duy Sang, brat pacienta. "Lekári povedali mojej rodine, že zhruba o 15.00 h (SEČ) úspešne ukončili operáciu a nádor z bratovej nohy úplne odstránili," oznámil Sang. Dodal však, že lekári sú si nie istí zdravotným stavom jeho brata a treba počkať, kým nadobudne vedomie.

Meter široký tumor rastie z pravej nohy 32-ročného muža s menom Nguyen Duy Hai už 30 rokov. Nepomohla ani amputácia nohy pod kolenom pred 14 rokmi. Za uplynulý mesiac narástol tumor o desať centimetrov a na váhe nabral viac ako desať kilogramov. Obrovský nádor spôsoboval Haiovi problémy s dýchaním a krvným obehom. Podľa médií ide o dosiaľ najväčší nádor, aký vo Vietname zaznamenali. Zdravotnícky riaditeľ nemocnice Gérard Desvignes označil zákrok za riskantný. Šance na úspech odhadol na 50 percent. Pacient sa pravdepodobne preberie až v piatok.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: