Výpis z účtu poistenca si vlani vyžiadali tisícky ľudí

Možnosť skontrolovať si výpis z účtu poistenca využili vlani tisícky ľudí. V najväčšej Všeobecnej zdravotnej poisťovni oň požiadalo vyše 24.500 ľudí. "Podľa zákona má každý poistenec právo požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca. O výpis je možné požiadať písomne. V zmysle platnej legislatívy je poplatok za vydanie písomného výpisu z účtu poistenca 0,66 eura," povedala pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová. Výpis sa dá získať aj bezplatne registráciou na internetovom portáli VšZP.

Výpis možno získať viacerými spôsobmi aj v poisťovni Dôvera. "Poistenec môže požiadať osobne v poisťovni alebo, ak je zaregistrovaný v Elektronickej pobočke, pozrie si svoj účet na internete," uviedla pre TASR jej PR špecialistka Monika Šimunová. Priblížila, že poisťovňa má 47.111 aktívnych užívateľov pobočky, ktorí si môžu skontrolovať vykázanú zdravotnú starostlivosť. "Či tak spravili, zistiť nevieme. Vieme však, že si cez pobočku podali 265 žiadostí o zaslanie výpisu z účtu v papierovej podobe. Celkovo o svoj výpis z účtu požiadalo 1221 poistencov," doplnila.

Union zdravotná poisťovňa poskytuje výpis zadarmo. "Služba je bezplatná a môže o ňu požiadať každý poistenec na našom call centre, a to buď jednorazovým zaslaním výpisu, alebo aktiváciou online služby účet poistenca. V prípade jej využívania sú poistencovi vygenerované prístupové heslá, kde si môže kontrolovať čerpanie zdravotnej starostlivosti kedykoľvek," priblížil pre TASR špecialista vývoja programov zdravia a IZP poisťovne Ľuboš Bosák.

Výpis z účtu poistenca obsahuje informácie o zdravotnej starostlivosti, ktorú za poistenca poisťovňa uhradila. "Obsahuje výšku úhrady lekárovi a údaje o poskytnutých zdravotných výkonoch, liekoch, dietetických potravinách a zdravotníckych pomôckach alebo údaje o predpísanom poistnom a podobne," vysvetlila Balážová. Ako ozrejmila Šimunová, výpis obsahuje údaje približne dva mesiace dozadu, čo súvisí s procesom zúčtovania dát. Sú to podľa jej slov najaktuálnejšie údaje, ktoré je pre všeobecne nastavený princíp zúčtovania dát možné získať.

Poistenci môžu kontrolou svojich výpisov zabrániť napríklad tomu, aby na nich poskytovatelia zdravotnej starostlivosti písali fiktívne výkony. Ak poistenec zistí nezrovnalosti, môže sa obrátiť na poisťovňu. Revízni lekári na základe takéhoto podnetu môžu urobiť kontrolu u poskytovateľa. Ak sa potvrdí, že išlo o neoprávnene vykázanú zdravotnú starostlivosť následne sa finančné prostriedky vymáhajú od poskytovateľa. V prípade závažných porušení sa poisťovňa môže obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: