V Česku má škodlivé prsné implantáty PIP 2000 žien, majú si ich dať ostrániť

V Česku dostalo škodlivé prsné implantáty francúzskeho výrobcu PIP (Poly Implant Prothése), ktoré pre svoje nositeľky predstavujú zdravotné riziko, približne 2000 žien.. Ministerstvo zdravotníctva ČR týmto ženám odporučilo, aby si ich dali odstrániť. Zatiaľ nie je jasné, kto náhrady implantátov uhradí, bude sa to riešiť v nasledujúcich týždňoch za účasti zdravotných poisťovní, informoval hovorca ministerstva Vlastimil Sršeň. Odporúčanie sa vzťahuje aj na holandské implantáty M-implants, ktoré francúzsky výrobca vyrábal pre holandskú spoločnosť. Tá ich iba opatrila vlastným obalom, uviedla v piatok televízia ČT24 s tým, že v Česku ich použili 172. Citovala hovorcu, ktorý povedal, že implantáty PIP boli stiahnuté z českého trhu v apríli a implantáty M-implants v júli 2010. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (SÚKL) dostal zatiaľ hlásenie jednej "nežiaducej príhody", kedy implantát praskol. Ženu objednali na reoperáciu.

Stovky žien vo Venezuele žalujú spoločnosti za škodlivé prsné implantáty

Asi 400 Venezuelčaniek podalo žaloby na spoločnosti, ktoré im predali škodlivé prsné implantáty francúzskej výroby. Požadujú, aby im tieto spoločnosti uhradili ich lekárske výdavky. Jedna z ich právnych zástupkýň, Emilia De Leon, povedala, že skupina chce dosiahnuť súdny príkaz na uhradenie lekárskych výdavkov, vrátane operácií, pri ktorých by ženám vymenili škodlivé implantáty. Spoločnosti, ktoré tieto implantáty vo Venezuele predávali, by mali niesť zodpovednosť za náklady na ich výmenu, zdôraznila. Implantáty vyrábala dnes už nefungujúca firma Poly Implant Prothése (PIP) a podľa dostupných informácií došlo k nezvyčajne vysokému percentu prípadov, keď praskli. Kontrola zistila, že výrobca namiesto lekárskeho silikónu použil lacnejší priemyselný. To donútilo úrady vo Francúzsku vyzvať ženy, aby si prsné implantáty dali odstrániť. Podobné výzvy ženám adresovali aj ďalšie krajiny.

Francúzsko chce kvôli škodlivým prsným implantátom sprísniť predpisy EÚ

Francúzsko vyzvalo vo štvrtok na sprísnenie právnych predpisov Európskej únie v oblasti zdravotníckych pomôcok a materiálov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Francúzsky minister zdravotníctva Xavier Bertrand prišiel s iniciatívou v reakcii na škodlivé prsné implantáty francúzskeho výrobcu PIP (Poly Implant Prothése), ktoré pre svoje majiteľky predstavujú zdravotné riziko. Podľa Bertranda by pre dodávateľov zdravotníckych pomôcok mala platiť rovnaká povinnosť ohľadne povolení ako pre dodávateľov liekov na lekársky predpis. Na rozdiel od liekov stačí na predaj zdravotníckych pomôcok certifikát kvality.

"Ide o bezprecedentnú, ale o potrebnú zmenu," uviedol minister. Podľa dostupných informácií došlo pri implantátoch dnes už nefungujúcej firmy PIP k nezvyčajne vysokému percentu prípadov, keď tieto implantáty praskli. Francúzsko v roku 2010 nariadilo spoločnosti PIP, ktorá bola v minulosti tretím najväčším výrobcom implantátov na svete, aby stiahla svoje implantáty z trhu. Kontrola totiž zistila, že pri výrobe niektorých týchto produktov bol použitý priemyselný silikón. Ten sa používa na počítačové súčiastky alebo v elektronike. Implantáty od spoločnosti PIP má podľa agentúry Reuters vo svojich prsiach odhadom 300.000 žien na celom svete. Predpokladá sa, že až 90 percent výrobkov firmy PIP smerovalo do zahraničia, väčšinou do krajín Latinskej Ameriky a západnej Európy.

V Británii ženám umožnia odstránenie implantátov PIP, v Nemecku to odporučili

Skupina britských odborníkov dospela k záveru, že celkovo nie je potrebné odstránenie prsných implantátov francúzskeho výrobcu PIP (Poly Implant Prothése) u každej pacientky, ktorá ich má. Oznámila to dnes tlačová agentúra Reuters. Avšak britská vláda informovala, že ženy majúce z implantátov obavy, si ich môžu dať odstrániť prostredníctvom štátnej zdravotníckej služby (NHS) a na jej náklady. Od súkromných poskytovateľov zdravotníckych služieb v Británii sa očakáva rovnaká ponuka.

Francúzska vláda už odporučila 30.000 ženám, ktorú si zakúpili implantáty PIP, aby si ich nechali odstrániť. Vlani zomrela na rakovinu Francúzka, ktoré mala tieto implantáty. Nemecký Spolkový inštitút pre liečivá a medicínske výrobky (BfArM) dnes odporučil ženám odstránenie implantátov, informovala agentúra DPA. Informácie od lekárov, odborných inštitúcií a kliník ukazujú, že možné zdravotné riziká prenikania silikónu môžu vzniknúť aj vtedy, ak sa nevytvára žiadna trhlina, uviedol (BfArM).

Holandsko: Výzva ženám na odstránenie prsných implantátov typu PIP

Holandské ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo, že takmer 1400 Holanďaniek uviedlo, že sú nositeľkami rizikových prsných implantátov z Francúzska, známych pod značkou PIP. Celkove je v Holandsku úradne známych niečo vyše 2700 žien, ktoré podstúpili plastickú úpravu prsníkov, uvádza ministerstvo. Z toho okolo 1400 žien používa nebezpečné priemyselné silikónové implantáty pôvodom z Francúzska. Holandské združenie pre estetickú plastickú chirurgiu už vydalo vyhlásenie, v ktorom radí ženám, aby sa v prípade narušenia implantátov nebáli vzdať sa vylepšenia svojho hrudníka. "Ak je niektorý z implantátov poškodený, musí byť okamžite odstránený," povedal pre televíznu stanicu NOS vedúci združenia Berend van der Lei. Dodal, že všetky nositeľky rizikových francúzskych implantátov by mali uvažovať o ich chirurgickom odstránení. Situácia podľa neho zatiaľ nie je kritická, ale ženy s implantátmi tohto druhu by si podľa neho čo najskôr mali dohodnúť termín u svojho plastického chirurga. S podobnou výzvou, na urýchlenú návštevu lekára - odborníka vyzvala ženy s implantátmi typu PIP aj holandská ministerka zdravotníctva Edith Schippersová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: