Odborníci napísali modelingovým agentúram kvôli prezentovaniu chudých modeliek

Skupina odborníkov, ktorá v súčasnosti realizuje osvetový program na prevenciu vzniku anorexie a bulímie Kričím telom, napísala otvorený list modelingovým agentúram, módnym návrhárom, ale aj médiám na Slovensku. Nepáči sa im aktuálny trend, ktorý prezentuje príliš chudých ľudí ako ideál krásy, zdravia a úspechu.

"Našu reakciu vyvolalo zverejnenie výsledkov súťaže Elite Model Look 2011, ktorú vyhrala Julia Schneider, 15-ročná Švédka s výraznou podváhou. Je zarážajúce, že modelingový expert Elite Model Look Saša Jány na jej adresu uviedol, že 'je to prirodzene štíhla slečna, ktorá má veľmi vyšportovanú postavu'," napísali odborníci, medzi ktorými je napríklad Genovéva Almássyová z Psychosomatickej kliniky v Pezinku, Magdaléna Frecer z Psychiatrickej kliniky v ružinovskej nemocnici či Darina Sedláková z Kancelária WHO Slovensko.

Samotné držanie diét je podľa realizátorov osvetového programu jedným z najzávažnejších rizikových faktorov vzniku porúch príjmu potravy. Pripomínajú, že v USA a Kanade má už vo veku 13 rokov osobnú skúsenosť s diétami 80 percent dievčat, v Česku údaje hovoria o 60 percentách v skupine šestnásťročných dievčat. Osoby, ktoré trpia poruchami príjmu potravy, až v 91 percentách udávajú, že v úvodnej fáze ochorenia držali diéty. "Sú to hrozivé štatistiky," píše sa v otvorenom liste.

Odborníci dodávajú, že listom nechcú zastaviť tvorivú prácu na poli módy ani prezentáciu krásy na módnych pódiách. "Chceme upozorniť na zodpovednosť, ktorú majú všetci tí, čo svet módy a modelingu riadia a žijú z neho, voči tým, ktorí ho v ich mene prezentujú. A nás všetkých, ktorí sme ním ovplyvnení," uzavreli. TASR dnes informácie poskytla Barbora Drahovská zo spoločnosti Herial, ktorá spolupracuje na vzdelávacom projekte Kričím telom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: