Zástupcovia onkopacientov žiadajú MZ o riešenie situácie s onkoliekmi

Zástupcovia onkologických pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka sa dnes obrátili so sťažnosťou na ministerstvo zdravotníctva (MZ), dôvodom je problém so zabezpečením modernej onkologickej liečby v nemocnici v Liptovskom Mikuláši. Občianske združenie (OZ) Europacolon žiada šéfa rezortu zdravotníctva Ivana Uhliarika, aby na vzniknutú situáciu v nemocnici, kde pacienti nedostávajú pre chýbajúce peniaze modernú liečbu, reagoval.

Pacientske združenie, okrem toho žiada, aby sa ministerstvo zaoberalo riešením "dlhodobej situácie nedostupnosti cielenej liečby", ktorá mala vzniknúť zmenou financovania onkologických liekov na jeseň 2010. "Týmto rozhodnutím bola prenesená obrovská finančná záťaž na nemocnice, ktoré nemajú peniaze ani na svoju prevádzku a spôsobený nemorálny tlak na lekárov, ktorí nemôžu podávať liečbu a dodržiavať Hippokratovu prísahu," poukazuje OZ v liste.

Občianske združenie tak reaguje na situáciu v nemocnici v Liptovskom Mikuláši, kde nemá liečbu dostávať 24 z 35 pacientov. "Táto liečba pritom paradoxne existuje, je schválená v Slovenskej republike a podľa vyhlásení ministerstva zdravotníctva by mala byť bez problémov dostupná pacientom, pre ktorých je indikovaná. Šetrenie na onkologických pacientoch je neetické, odmietame to a žiadame o rýchlu nápravu," uzatvára OZ v liste.

Nemocnica nemá na nákup drahých liekov pre onkologických pacientov

Liptovská nemocnica s poliklinikou sa borí s nedostatkom finančných prostriedkov na nákup liekov pre približne tri desiatky onkologických pacientov. Podľa riaditeľa Štefana Köhlera je to len jeden z množstva ťaživých dôsledkov veľmi zle nastaveného systému financovania slovenského zdravotníctva. „Na tento druh liečby vynakladáme mesačne priemerne 60.000 eur. Samozrejme, sú to lieky hradené poisťovňami, no musíme ich najskôr kúpiť za vlastné, prijať a liečiť pacientov, no poisťovne nám náklady v konečnom dôsledku preplatia možno až po niekoľkých mesiacoch,“ zdôraznil riaditeľ nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Zároveň vysvetlil, že ak by nakúpili všetky nevyhnutne potrebné lieky, nezostali by im žiadne peniaze napríklad na uhradenie energií. „Ak zaplatíme kopiace sa faktúry za energie, nebudeme mať na potraviny a tak ďalej. Veľmi ma mrzí tento stav, lebo je to doslova začarovaný kruh, ktorý určite sami nevyriešime,“ skonštatoval. Popri neustále sa hromadiacich nových dlhoch tlačí vedenie liptovskomikulášskej nemocnice aj veľký objem starších podlžností. „Iba s vypätím všetkých síl v tejto neúnosnej situácii a v prostredí nesprávne nastavených limitov plníme našu základnú povinnosť riadne prijať a liečiť pacientov, ktorí to ozaj akútne potrebujú,“ dodal Köhler.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: