Účastníci vakcinologického kongresu sú proti obstarávaniu vakcín lekármi

Účastníci III. Slovenského vakcinologického kongresu, ktorý sa dnes skončil v Tatrách, sú zásadne proti tomu, aby mali všeobecní lekári pre deti a dorast a tiež lekári pre dospelých zo zákona povinnosť obstarávať z vlastných zdrojov vakcíny na povinné očkovanie garantované štátom. Svoje stanovisko v pondelok (16.1.) doručia ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH) a prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi.

Zdravotníci v ňom uviedli, že sa plne stotožňujú so spoločným vyhlásením viacerých lekárskych združení, ktoré v polovici decembra minulého roka vyzvali rezort zdravotníctva, aby "bezodkladne zabezpečil plnenie zákonných povinností súvisiacich s povinným očkovaním osôb". Lekári tým protestovali proti zmenenému spôsobu obstarávania vakcín. Podľa novej legislatívy totiž musia od 1. decembra minulého roka nakupovať vakcíny sami a uchovávať ich v ambulancii. Tvrdia však, že na to nemajú peniaze a špeciálne vybavenie.

Ministerstvo v decembri na sťažnosti lekárov a varovania, že situáciou sú ohrození najmä detskí pacienti, reagovalo slovami, že lekár nemusí minúť na vakcíny ani korunu vo forme preddavkov. Lekárom rezort odporučil dohodnúť si s lekárňou 90-dňovú splatnosť faktúry, aby im dovtedy stihli prísť prostriedky od poisťovne, za ktoré by očkovacie látky zaplatili. Šéfka sekcie liekovej politiky na ministerstve Michaela Cesnaková vtedy upozornila, že lekárovi, ktorý pacientovi neposkytne povinné očkovanie, hrozí pokuta takmer 17.000 eur.

"Lekár má liečiť a nie obchodovať s liekmi," napísali v stanovisku účastníci kongresu. "Obrovská administratívna, ako i ekonomická záťaž (veľmi vysoké zadlženie) predovšetkým u detských lekárov, bude mať za následok zníženie úrovne zdravotnej starostlivosti o mladú generáciu, čo považujeme za neprijateľné," uviedli ďalej zdravotníci. Šéfa rezortu zdravotníctva preto žiadajú o okamžité riešenie tejto situácie. "Žiadame o zachovanie osvedčeného spôsobu obstarávania a úhrady očkovacích látok platného do 1.12.2011," uzatvárajú zdravotníci.

TASR dnes informácie poskytla prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast SR Katarína Prcúchová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: