Na sánkovanie detí treba vždy vybrať bezpečný priestor

Na sánkovanie detí treba vždy vybrať bezpečný priestor
Zdroj: bigstockphoto.com

Aj zimné športy, ako je sánkovanie a lyžovanie, prinášajú so sebou rôzne nástrahy. Jednou zo základných opatrení pred ich elimináciou je aj správny výber svahu, na ktorom sa deti sánkujú či lyžujú. "Na sánkovanie detí je potrebné vždy vybrať bezpečný priestor. Mimo cesty, železničnej trate, vodných plôch a vodných tokov s tým, že dojazd musí byť pre ne bezpečný," upozornil Samuel Hruškovic z Rescue Team Slovakia.

Samozrejmosťou, a to najmä v prípade menších detí, by mal byť podľa odborníka aj dozor. Svah určený na sánkovanie by nemal byť veľmi prudký. Aj keď už dnes štandardne lyžiari vyhľadávajú oficiálne lyžiarske strediská, aj v tomto prípade treba brať ohľad na schopnosti lyžiara. Ak sa dieťa zatiaľ len učí lyžovať, neprimerane strmý svah by ho mohol podľa Hruškovica zbytočne znechutiť. "Deti treba viesť k tomu, aby zbytočne neriskovali, aj keď už vedia lyžovať," podotkol.

K bezpečnosti lyžiara na svahu prispieva nielen správny výber výstroja, ale aj jeho udržiavanie. "Pokiaľ to človek nevie sám, mal by využiť odborníkov na správne nastavenie viazania. To by malo byť nastavené podľa hmotnosti dieťaťa, ale aj podľa toho, akým lyžiarom je," podotkol Hruškovic s tým, že v začiatkoch je lepšie, ak viazanie nie je až také pevné. V prípade pádu sa tak totiž lyža z nohy malého športovca skôr odopne.

Zabúdať netreba ani na korektné správanie sa na svahoch. Každý lyžiar by mal prispôsobiť rýchlosť jazdy svojim schopnostiam, ale tiež tomu, koľko lyžiarov sa práve na svahu nachádza. Dodržiavať treba tiež treba primeranú vzdialenosť od ostatných. Hruškovic neodporúča na svahu prudko meniť smer jazdy, ani prudko brzdiť. Ak sa predsa len na svahu stane úraz, povinnosťou každého je zastaviť a poskytnúť zranenému prvú pomoc.

Podľa lekára Viliama Dobiáša, hlavného lekára záchrannej služby, by rodičia nemali zabúdať ani primerané oblečenie svojich ratolestí. "Niekoľko vrstiev odevu, ktorý prepúšťa odparujúci sa pot, bráni vniknutiu vlhkosti, chráni pred vetrom a udržiava telesné teplo, je prvou podmienkou," vysvetlil Dobiáš. Viac vrstiev je výhodných pre možnosť vyzlečenia počas teplejšej časti dňa. Súčasťou výstroja malého športovca by mala byť takisto prilba. Pod ňu patrí tenká, ale teplá čiapka. K najčastejším úrazom na svahoch totiž patria práve zlomeniny či poranenia hlavy. Podľa Dobiáša sú vhodné prilby určené pre lyžiarov alebo hokejistov, ktoré sú prispôsobené na chladné prostredie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: