korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Pacientom s cukrovkou 2. typu môže pomôcť inkretínová liečba

Medzi najnovšie trendy v liečbe cukrovky 2. typu patrí inkretínová liečba. Tá využíva tzv. inkretínový efekt, čo je schopnosť organizmu vylučovať väčšie množstvo inzulínu pri príjme glukózy potravou, ako keď sa podá vnútrožilovo. Liečba založená na účinku inkretínov prináša pacientom kontrolu hladín cukru v krvi bez toho, aby zvyšovala riziko hypoglykémie, pretože účinkuje iba vtedy, keď sú hladiny krvnej glukózy vysoké.

Inzulín je hormón, ktorý je v tele dôležitý na udržiavanie normálnych hladín krvnej glukózy a na zabezpečenie potrebných funkcií buniek v organizme. Len čo sa skonzumovaná strava dostane do tráviaceho traktu, bunky tenkého čreva začnú vylučovať hormóny - inkretíny, ktoré okrem iného zabezpečia to, aby podžalúdková žľaza vylúčila potrebné množstvo inzulínu.

Najdôležitejším z týchto hormónov je GLP-1, ktorý spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a znižuje chuť do jedla. Tento účinok je obzvlášť vítaný práve u pacientov s cukrovkou 2. typu, pretože väčšina má problémy s nadváhou až obezitou. Životnosť tohto hormónu je veľmi krátka, keďže ho v priebehu pár minút ho zneškodňuje špeciálny enzým. Okrem toho u pacientov s cukrovkou je už samotné vylučovanie GLP-1 znížené.

Výskum sa preto zameral na vytvorenie látok, ktoré majú rovnaké vlastnosti ako GLP-1 a sú zároveň odolné voči zneškodňujúcemu pôsobeniu spomenutého enzýmu. Tieto lieky sa volajú agonisty GLP-1 receptorov a sú už k dispozícii aj na Slovensku. Keďže sú zložené z bielkovín, ich podávanie je možné výhradne injekčne. Cukrovka je chronické ochorenie látkovej premeny, ktorého hlavným prejavom je zvýšená hladina glukózy v krvi a často aj v moči. Ide väčšinou o dobre liečiteľné, avšak nevyliečiteľné ochorenie, ktoré si vyžaduje okrem liečby liekmi aj dodržiavanie predpísaných diétnych a režimových opatrení. Existuje niekoľko typov cukrovky, podľa ktorých sa určujú najvhodnejšie liečebné postupy. Na celom svete vrátane Slovenska sa najčastejšie vyskytuje 2. typ cukrovky, ktorý sa až v 90 percent prípadov spája s obezitou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: