Vyjadrenie MZ SR k zmene zaobstarávania vakcín

Ministerstvo zdravotníctva myslelo pri zmene obstarávania vakcín v decembri minulého roka v prvom rade na pacientov a na ich bezpečnosť. Takto reagovalo na stanovisko účastníkov III. Slovenského vakcinologického kongresu, v ktorom sa vyjadrujú zásadne proti tomu, aby lekári obstarávali vakcíny na povinné očkovanie z vlastných zdrojov. Trojdňový kongres v Tatrách sa skončil v sobotu (14.1.).

Zdravotníci cez víkend avizovali, že dokument dnes doručia prezidentovi SR Ivanovi Gašparovičovi a ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH). V stanovisku žiadajú o zachovanie spôsobu obstarávania a úhrady očkovacích látok platných do 1.12.2011.

"Lekár má liečiť a nie obchodovať s liekmi," napísali v stanovisku účastníci kongresu. "Obrovská administratívna, ako i ekonomická záťaž (veľmi vysoké zadlženie) predovšetkým u detských lekárov, bude mať za následok zníženie úrovne zdravotnej starostlivosti o mladú generáciu, čo považujeme za neprijateľné," uviedli ďalej zdravotníci.
Rezort zdravotníctva dnes reagoval, že lekár môže požiadať zdravotnú poisťovňu, aby pre neho obstarala požadované očkovacie látky na presne stanovené obdobie a počet pacientov. "Alebo sa lekár dohodne s lekárňou na dobe splatnosti faktúry za nakúpené očkovacie látky tak, aby toto obdobie pokrylo lehotu pre úhradu faktúr zdravotnými poisťovňami voči poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti," uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Ak si lekár podľa nej dohodne s lekárňou splatnosť faktúry napríklad 90 dní a poisťovňa lekárovi uhradí výkon spoločne s vakcínou do 60 dní, lekár nebude potrebovať financie vopred. Spomenula aj tretí spôsob - Všeobecná zdravotná poisťovňa je ochotná rokovať o poskytnutí jednorazovej platby vopred tak, aby bola prekrytá lehota potrebná na prefinancovanie obstaraných vakcín zo strany poskytovateľov.

"Vakcíny podliehajú špeciálnemu režimu a nie je dobré, ak ich majú pacienti doma na stole, musia byť neustále v chlade," odôvodnila Zollerová zmenu obstarávania vakcín. Doplnila, že lekári už dnes nakupujú rôzne zdravotnícke pomôcky ako napríklad injekcie či obväzy a očkovacie vakcíny sa k nim pridali.

V prípade, ak lekár dieťa odmietne zaočkovať, hrozí mu podľa hovorkyne ministerstva pokuta od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou od 3319 do 9958 eur.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: