Odborári chcú vyššie platy pre všetkých zamestnancov nemocníc

Zdravotnícki odborári chcú dosiahnuť zvýšenie platov ostatných zamestnancov v sektore zdravotníctva, nielen lekárov a zdravotných sestier. Asi 50 z nich sa preto dnes zišlo na podpornom zhromaždení pred budovou ministerstva zdravotníctva v Bratislave. Týmto spôsobom chceli podporiť svojich zástupcov na poobedňajšom rokovaní odvetvovej tripartity, na ktorom sa bude hovoriť aj o problematike odmeňovania zamestnancov v zdravotníctve.

Ako poukázal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, prijal sa zákon o platoch lekárov a mal by sa s najväčšou pravdepodobnosťou aj o platoch sestier. Pripomenul, že pokiaľ sa nevyvinul nátlak, tak na takýto krok neboli prostriedky. "Ideme tou cestou, že chceme dosiahnuť úpravu platov všetkým zamestnancom," doplnil. Finančnú rezervu vidí napríklad v nevyužitých peniazoch z oddlžovania nemocníc. Ostatných zamestnancov v nemocniciach má byť do 20.000, ich priemerný plat je podľa jeho slov od 600 do 800 eur.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik chce na požiadavky odborov reagovať vytvorením legislatívnej normy. Tá by podľa jeho slov mohla byť hotová na jar. Stretnutie prvej pracovnej skupiny sa má uskutočniť ešte tento mesiac. Šéf odborárov tvrdí, že na zabezpečenie ich požiadavky netreba legislatívne zmeny. Namiesto toho sa majú navýšiť zdroje poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby mohli kolektívne vyjednávať. O svojich ďalších krokoch chcú odbory informovať v priebehu pár dní, poukázali však, že korektnou cestou nedosiahli nič.

Šéf asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko požiadavku odborárov schvaľuje, na jej pokrytie však nemocnice nemajú podľa jeho slov peniaze. Tie majú mať už problém s vykrytím prvej etapy zvyšovania platov lekárov, ako však poukázal Petko, nemocnice majú k 1. februáru dostať návrhy nových zmlúv od Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tie by mali potrebu nárastu zdrojov čiastočne vykryť.

Dnešná akcia pred ministerstvom sa týkala najmä laborantov, fyzioterapeutov, röntgenových asistentov, iných zdravotníckych pracovníkov, administratívnych pracovníkov a ďalších, ktorí pracujú v zdravotníckych lôžkových zariadeniach a bez ktorých by podľa odborov poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom nebolo možné. Odbory pripomínajú, že zdravotníctvo nie sú len lekári a sestry, aj keď sú to dve rozhodujúce profesie pracujúce v nemocniciach, a že vedenie rezortu má postupovať systémovo pri riešení problémov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: