Chlad útočí na pokožku

Chlad útočí na pokožku
Zdroj: bigstockphoto.com

Zimné obdobie sprevádzajú  tri extrémy. Pobyt osôb vo vonkajšom prostredí pri nízkych teplotách ovzdušia, slnenie sa v zasneženom vysokohorskom prostredí a pobyt osôb v prekúrených interiérových priestoroch pri nízkom nasýtení vzduchu vodnými parami. V každej situácii je potrebná primeraná a špecifická starostlivosť.

Pokožka v zimnom opare

V chladnom počasí je naša pokožka vystavená pôsobeniu klimatických faktorov – nízke teploty, veternosť, mrazivý vzduch, zvýšená vlhkosť. Naše telo má vytvorený, za štandardných podmienok, veľmi dobre fungujúci ochranný systém zabezpečujúci dostatok vlhkosti, premastenie a faktory dodávajúce vlhkosť (natural moisturizing factors). Na jej povrchu sa vytvára hydrolipidový film, súčasťou ktorého sú kožný maz, pot a zhrovatené bunky. Ak pokožke nevenujeme náležitú starostlivosť, alebo ju naopak zaťažujeme povedzme „len“ opakovaným umývaním, narušíme ochranný obal a pokožka stráca svoje prirodzené atribúty ako pružnosť, jemnosť, hladkosť povrchu.

Pri extrémnych podmienkach, alebo pri narušení tohto systému, sa pleť sa stáva citlivejšou, zraniteľnejšou, dochádza k jej vysušovaniu. Suchá koža je drsná so sklonom k tvorbe trhliniek, miestami začervenaná a čo je nepríjemné – svrbí. Výrazné teplotné rozdiely medzi vonkajším a vnútorným prostredím môžu u predisponovaných osôb výrazne zhoršiť problémy s rozšírenými cievkami, zhoršuje sa nález u osôb s atopickým ekzémom.

Správny výber prípravku musí rešpektovať vek jednotlivca, charakter pleti, miesto aplikácie, citlivosť a individuálne potreby. V zimnom období uprednostňujeme kozmetické prípravky ochranného a regeneračného charakteru. V starostlivosti o pleť v chladnom a vlhkom počasí je vhodné používať mastnejšie krémy typu voda v oleji.

Tukové látky pôsobia ochranne pred vysušovaním a majú tepelne izolačný účinok. Pred nočným spánkom je vhodné sa o pleť postarať aplikáciou vyživujúcich regeneračných krémov, pretože počas spánku dosahuje metabolická a tým aj regeneračná aktivita kože svoje maximum.

Útok chladu

V zimnom období sú najviac zaťažované nekryté časti tela, a to tvár a ruky. Pri pobyte vo vonkajšom mrazivom prostredí treba venovať zvýšenú starostlivosť prominujúcim častiam na našej tvári, na nos a pery nanášať ochranné tyčinky, ušnice ochraňovať čiapkou. Naše ruky sú vystavované extrémnym teplotným rozdielom a podmienkam. Veď, priznajme si, koľkí z nás na rukavice častokrát zabúdame. Okrem iného, najmä my, ženy, často prichádzame do styku s čistiacimi prostriedkami a opakovane si naše ruky umývame bez toho, aby sme ich následne dostatočne premastili, hydratovali.

Poškodený obranný plášť je narušený a zima a chlad zaútočia. V zimnom období je preto veľmi dôležitá pravidelná starostlivosť o pokožku rúk vo forme ochranných krémov, zábalov. Veľmi vhodné sú parafínové zábaly, ktoré poskytujú aj odborné kozmetické salóny. Parafínové zábaly sú určené na prekrvenie tkaniva, regeneráciu kože a zabezpečujú jej optimálnu hydratáciu. Ošetrenie trvá približne 15 minút a pozostáva z aplikácie výživného regeneračného prípravku a opakovaného ponorenia rúk do parafínového kúpeľa teploty cca 60 stupňov Celzia, s následnou absorpciou a relaxáciou v ochranných rukaviciach. Ak je pokožka presušená, popraskaná, prípadne sa na nej nachádzajú zádery, mierne začervenanie, parafínové zábaly jej navrátia jemnosť a hebkosť.

Jemné pery

Zima, to sú aj boľavé a popraskané pery. Preto nezabudnime perám vytvoriť ochrannú bariéru formou balzamu, či ochrannej tyčinky. Dnešná starostlivosť o pery obsahuje okrem zabezpečenia vlhkosti aj vitamíny – antioxidanty A a E a med. Med je jednou z najsilnejších prírodných hydratačných látok. Pôsobí antisepticky a obsahuje minerály, stopové prvky a v malom množstve vitamíny skupiny B, C, D, E a flavonoidy.

Vysokohorské slnečné lúče

K zime patrí aj vysnívaná lyžovačka a opaľovanie sa. Niekedy sa chceme opáliť zámerne, inokedy si ani neuvedomíme, že slniečko šteklí a my skončíme prinajlepšom s boľavým červeným olupujúcim sa chrbtom nosa. Súčasťou slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch sú ultrafialové (UV) lúče UVA a UVB. Rozsah slnečného spektra a intenzitu žiarenia (najmä UV zložky) určujú časové, geografické a meteorologické faktory.

UV žiarenie pôsobí najintenzívnejšie medzi 11. a 13. hodinou. V letnom období je mnohonásobne vyšší potenciál slnečného žiarenia vyvolať zápal kože oproti zimnému obdobiu. Pri pobyte na horách sa zvyšuje intenzita uvedeného efektu v závislosti od nadmorskej výšky, so vzrastajúcou výškou potenciál stúpa. Na horách sa intenzita UV žiarenia zvyšuje jeho odrazom od čerstvého snehu. Z iných faktorov, ktoré ovplyvňujú prienik UV žiarenia na zemský povrch je oblačnosť, či stav ozónu. Okrem priameho slnečného žiarenia na kožu vplýva aj svetlo rozptýlené v atmosfére.

Ochranné prostriedky

Správna voľba opaľovacieho krému na jarnej lyžovačke ochráni pred spálením sa, nepohodou, či vznikom pigmentových fľakov. Výber sa odvíja od reakcie pokožky na opaľovanie. Vo všeobecnosti možno povedať, že osoby so svetlejším typom pokožky by mali byť pri opaľovaní opatrnejšie, menej sa vystavovať pôsobeniu slnečných lúčov a voliť krémy s vyšším ochranným faktorom a popri tom používať aj šiltovku. Opaľovacie krémy je potrebné nanášať minimálne 20 minút pred opaľovaním v dostatočnom množstve a aplikáciu opakovať podľa typu prípravku a aktivity, ktorú vykonávame. Najlepšie je ráno v kúpeľni automaticky natrieť ochranný krém s UV filtrom a až potom sa oddávať zimným radovánkam.

Zima vonku, vnútri horúčava

Chladné počasie súvisí aj s vykurovacou sezónou. Vonku zúri mráz, ale v bytoch, či na pracovisku vládne k pokožke nemilosrdná vykurovacia sezóna. V uvedených podmienkach, pri nízkom nasýtení vzduchu vodnými parami, je voda z kožného povrchu viac odparovaná, stáva sa suchšou. Taktiež hygienické normy, čo predstavuje opakované a často neprimerane nadmerné umývanie, či práca s detergentami (čistiacimi prípravkami), vyčerpávajú jej ochranné funkcie. Preto v zimnom období musíme dbať na optimálne vykurovanie priestoru, používanie zvlhčovacích zariadení, pravidelné vetranie miestnosti.

Na udržanie zdravej pokožky treba dodržiavať pravidelnú životosprávu, stravovací a predovšetkým pitný režim, dostatok fyzickej aktivity. Pokožka pracuje ako špongia. Ak telu nedodáte dostatok tekutín, organizmus potrebujúcu vlahu z kože vysaje a pokožka zostáva suchá a zvädnutá. Rada nad zlato: PITE! Používanie hydratačných prostriedkov napomáha obnoviť povrchovú kožnú bariéru, a tým zabrániť úniku vlhkosti z pokožky.

Na záver

Každá časť nášho tela, i naša duša, vyžaduje starostlivosť. Časom sa určite odrazí to, ako sa staráme o jednotlivé zložky. Koľko vložíme, toľko sa vráti. Neplatí to len o mystifikovanom zdraví, neplatí to len pri duševnej potrave, platí to aj o pokožke. Veď práve naša koža tvorí najväčší orgán nášho tela s hmotnosťou 15 - 18 kg a rozlohou 1,5 – 2 m2, čo jej určite dáva právo na starostlivosť.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: