V teplých dňoch noste voľné bavlnené oblečenie svetlých farieb

Starší ľudia sa pred horúčavami najlepšie uchránia, ak si oblečú voľný odev vyrobený z prírodných vlákien, odporúčajú nemeckí odborníci. Voľné oblečenie vytvorí priestor medzi pokožkou a textíliou, cez ktorý môže cirkulovať vzduch, čo v horúcich dňoch významne napomáha ochladzovať telo.

Čím vyššie percento bavlny sa v odeve nachádza, tým lepšie absorbuje pot. Povievajúce oblečenie má navyše ešte jednu výhodu: lepšie zakryje nežiaduce krivky. Dobrú ochranu pred slnkom poskytne aj tenké tričko alebo košeľa s dlhým rukávom, čo je vhodné najmä pre starších ľudí, pretože ich pokožka je zvyčajne veľmi bledá, takže je náchylnejšia spáliť sa.

"Okrem toho to aj lepšie vyzerá - ľudia by s postupujúcim vekom nemali nosiť príliš tesné oblečenie so ¤špagetovými¤ rukávmi," hovorí Rainer Wälde z Typ Academy v Limburgu. Starším ľuďom zároveň odporúča, aby sa obliekali vrstvovito. Blúzu alebo košeľu prehodenú cez tričko si možno cez deň podľa potreby rozopnúť či vyzliecť, alebo naopak zapnúť a obliecť, keď sa večer schladí alebo človek vojde do klimatizovaného obchodu.

Proti prehriatiu organizmu dobre účinkujú odevy svetlých farieb, ktoré odrážajú svetlo. Naopak, v horúcich dňoch by sme sa mali vyhýbať noseniu tmavých farieb, najmä čiernych, pretože pohlcujú slnečné žiarenie a zohrievajú tak samotný odev, ako aj jeho nositeľa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: