ANS: Nový dodatok k zmluvám s VšZP nepokrýva náklady na platy lekárov

Rada Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) dnes zo svojho rokovania v Martine odkázala malým a stredným nemocniciam, aby nepodpisovali dodatok k zmluvám so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Návrh totiž podľa asociácie nepokrýva predpokladané náklady na navýšenie miezd lekárov od 1. januára 2012. Šéf ANS Marián Petko pritom ešte v utorok (24.1.) uviedol, že nový dodatok by mal pokryť náklady na zvýšenie platov v prvej etape.

Asociácia dnes ďalej uviedla, že k predloženému návrhu sa z dôvodu časovej tiesne nemôže relevantne vyjadriť. Iniciovala tak rokovanie s VšZP, ktoré by sa malo uskutočniť v piatok (27.1.). O finančnom krytí vyšších platov zdravotníkov sa v prvej polovici februára chystá asociácia združujúca malé a stredné nemocnice rokovať aj so súkromnými poisťovňami Union a Dôvera. "V prípade nedohody ANS odporučí svojim členom preskúmať možnosť ukončenia zmluvného vzťahu so ZP Dôvera a ZP Union," informovala asociácia.

"VšZP navrhuje nemocniciam úpravu platieb od 1.2.2012, táto úprava však bude závisieť od zefektívnenia vlastných nákladov jednotlivých nemocníc," reagovala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová. Potvrdila, že poisťovňa bude s ANS ešte o návrhu rokovať. Zuzana Horníková z Dôvery uviedla, že sú pripravení rokovať s asociáciou o všetkých rozumných návrhoch na úpravu zmluvy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: