Od februára navýši VšZP platby nemocniciam o 2,05 milióna eur mesačne

Od 1. februára navýši Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platby nemocniciam o 2,05 milióna eur mesačne. Povedal to dnes na tlačovej konferencii generálny riaditeľ VšZP Marián Faktor. Mesačná finančná potreba nemocníc na zvýšenie platov lekárov v prvej etape je 1,59 milióna eur.

VšZP chce nemocniciam zvýšiť platby za osobitne hradené výkony o 10 percent, za ústavnú pohotovostnú službu o 30 percent a ambulantnú zdravotnú starostlivosť o 3,5 percenta. Zároveň plánuje zvýšiť ceny hospitalizácií a odstrániť cenové symetrie.

Ďalší záväzok, ktorý nemocniciam najväčšia poisťovňa dala, je rokovať o ďalšom zvyšovaní platieb k 1. aprílu a k 1. júlu. Aby VšZP zvýšila finančné objemy, nemocnice sa museli zaviazať optimalizovať indukované náklady bez obmedzenia zdravotnej starostlivosti. Ide o lieky, zdravotnícke pomôcky a laboratórne vyšetrenia. "Slovenské nemocnice môžu lieky a špeciálny zdravotný materiál nakupovať aj lacnejšie," uviedol Faktor s tým, že poisťovňa chce pravidelne informovať nemocnice o efektívnych nákupoch. "Nemocnica, ktorá do obstarávania ide, väčšinou nevie, aké sú ceny inde. Považujeme za neefektívne, ak tie rozdiely sú také významné," myslí si Faktor. "Zníženie tejto skupiny nákladov neznižuje príjmy pre slovenské nemocnice," dodal.

Mnohokrát sa tiež podľa neho zbytočne opakujú laboratórne vyšetrenia. "Sú nemocnice, ktoré pre pacienta s rovnakou diagnózou na geriatrickom oddelení indukujú laboratórne vyšetrenia vo výške 24 eur a potom sú iné, porovnateľné nemocnice, ktoré indukujú desaťnásobne viac," ilustroval Faktor. Podľa jeho slov nemocnice tiež vyhadzujú viac ako 97 ton liekov a vyše 200.000 poistencov užíva viac ako desať liekov mesačne. Zníženie indukovaných nákladov tak má byť o sedem percent, čo predstavuje úsporu 3,8 milióna eur mesačne. "Ak nedôjde k optimalizácii nákladov nemocníc, poisťovňa môže pristúpiť k zníženiu sumy," dodal Faktor. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje malé a stredné nemocnice, sa so VšZP dohodla na prijatí nových dodatkov k zmluvám ešte v piatok 27. januára. Dodatok vykryje platy lekárov v prvej etape v 56 nemocniciach. Nepokrýva však zvýšenie platov sestier, o ktorom rozhodne na utorkovej (31.1.) schôdzi parlament, ani druhú etapu zvýšenia platov lekárov.

V polovici februára plánuje ANS rokovať aj so zástupcami súkromných poisťovní Dôvera a Union.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: