VšZP sľúbila navýšenie zmlúv pre poskytovateľov k 1.4. aj k 1.7

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sľúbila navýšenie zmlúv pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k 1. aprílu a k 1. júlu, teda pre termíny ďalšieho navyšovania platov lekárov a zdravotných sestier. Odkiaľ zdroje získa, je otázne. Pre TASR to povedal predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) po dnešnom poslaneckom prieskume vo VšZP.

Časť prostriedkov má VšZP podľa jeho slov získať šetrením na neefektívnom predpisovaní liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, časť referencovaním cien liekov podľa zákonov o lieku a o rozsahu. Časť zdrojov však podľa Novotného bude asi chýbať. "Dnes nevieme presne povedať, ako pozitívne sa prejavia tieto zákony a koľko prinesie centrálne verejné obstarávanie. Ale v každom prípade teraz časť zdrojov pre ďalšie etapy zvyšovania vo VšZP chýbajú," uviedol.

Poslanci išli na prieskum do VšZP dnes preto, aby sa pýtali na jej stratégiu vo vzťahu navyšovania zmlúv pre poskytovateľov vzhľadom na zvýšenie miezd lekárov a sestier. "Musím povedať, že zvýšenie platov lekárov je kryté navýšením zmlúv pre poskytovateľov zo strany VšZP do úrovne 65 percent, to je podiel VšZP na trhu verejného zdravotného poistenia. Je to kryté do určitej miery dohodou, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti obmedzia neefektívne predpisovanie liekov a špeciálneho zdravotného materiálu a indikovanie nepotrebných pomocných vyšetrovacích metód," priblížil Novotný.

Šéf zdravotníckeho výboru si myslí, že "nemocnice máme nateraz vyriešené". Problém vidí Novotný v navyšovaní zmlúv pre ambulantnú sféru. "Dvojpercentné navýšenie zmlúv nebude celkom kryť navýšenie platov sestier, ani to, aby lekár mal v ambulancii vyšší plat ako jeho sestrička," doplnil s tým, že budú potrebné ešte komplikované rokovania a hľadania riešení. S rovnakými cieľmi a otázkami, ako padali dnes vo VšZP, sa chystajú poslanci na prieskum aj do ďalších dvoch zdravotných poisťovní. Dôveru a Union navštívia vo štvrtok 2. februára.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: