Súkromné zariadenia peniaze na zvýšenie platov sestier nedostanú

Súkromné špecializované ambulantné zdravotnícke zariadenia, ktoré zamestnávajú vysokokvalifikované zdravotné sestry, financie na dodržanie podmienok nového zákona nedostanú ani od vlády, ani od zdravotných poisťovní. Na margo schváleného zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek to dnes vyhlásila Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ).

"Už začiatkom roka 2011 sme upozorňovali vládu aj verejnosť na ohrozenie zdravotnej bezpečnosti občana ako dôsledok zníženia platieb za poistencov štátu a to bez toho, aby sme akokoľvek ohrozili pacienta. Premiérka a minister po prvom spoločnom rokovaní, kedy prisľúbili riešenie vzniknutej situácie všetkým, na naše opakované výzvy na rokovanie už vôbec nereagovali a vyjednávali separátne len s vybranými skupinami, s ktorými im to vyhovovalo," uviedol prezident SLÚŠ Andrej Janco.

"Pýtame sa, nie je takýto postup v demokratických krajinách považovaný za ťažký klientelizmus, politickú korupciu a politický podvod na občanoch?" opýtal sa. Dodal, že súkromné zdravotnícke zariadenia neopustili pacienta, snažili sa vyrokovať podmienky na prežitie zdravotníckych zariadení slušnou cestou. "Odpoveďou im bola ignorancia. Schválenie nového zákona o platoch sestier bez príslušného navýšenia financií aj pre súkromné ambulancie považujeme za vedomú, cielenú a protiústavnú snahu vlády o likvidáciu súkromných ambulancií," vyhlásil Janco, podľa ktorého zánik týchto zdravotníckych zariadení spôsobí krach zdravotného systému na Slovensku.
"Slovenská republika ušetrí na zdravotnej starostlivosti, ostane viac peňazí na obchody politikov, ale občan sa nebude mať kde liečiť. Žiadame vládu SR aj Národnú radu SR, aby spolu so schválením zákona okamžite zabezpečila reálne navýšenie financií na zvýšenie platov ambulantných sestier aj lekárov," uvádza sa vo vyhlásení SLÚŠ.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: