korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Svetový deň proti rakovine podporila aj pupočníková krv zo Slovenska

Symbolicky v čase, keď si verejnosť pripomína Svetový deň proti rakovine, putovala v poradí 17. jednotka pupočníkovej krvi zo slovenskej verejnej banky na pomoc v boji s touto chorobou. Jej príjemcom je 51-ročná pacientka z Talianska trpiaca na akútnu myeloblastovú leukémiu.

Posolstvo tohoročného Svetového dňa proti rakovine "Spoločne to dokážeme" poukazuje na potrebu spojenia všetkých zainteresovaných subjektov - verejnosti, organizácií a vlád. Toto poslanie dlhodobo napĺňa aj medzinárodný systém databáz a vyhľadávania darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi. Avšak hľadanie vhodného darcu je často hľadaním medzi miliónmi. Pre taliansku pacientku našli lekári vhodný transplantát v najväčšej medzinárodnej databáze Bone Marrow Donors Worldwide (BMDW) medzi 15 miliónmi darcov kostnej drene a pupočníkovej krvi práve v slovenskej verejnej banke pupočníkovej krvi Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia. Najdôležitejším kritériom kvality pupočníkovej krvi vo verejných bankách je priemerný počet buniek v odobratej krvi. Tu dosahuje slovenská verejná banka svetové prvenstvo, podľa hodnotenia BMDW ho obhájila už 4-krát.

Pupočníková krv dnes zohráva nezastupiteľnú úlohu pri liečbe onkologických ochorení. Od darcov z verejných bánk sa pri onkologických ochoreniach používa najčastejšie pri liečbe leukémie. Vlastná pupočníková krv z rodinných bánk sa zase môže využiť na obnovu krvotvorby pri liečbe nádorov po silnej chemoterapii. Ako zdroj krvotvorných buniek na transplantácie má pupočníková krv mnohé výhody. „Okrem toho, že je k dispozícii prakticky okamžite, čo je v situácii, keď ide o čas, mimoriadne dôležité, nie je taká náročná na zhodu v transplantačných znakoch medzi darcom a príjemcom. Je prispôsobivejšia,“ vysvetlila Mgr. Marína Polonská, koordinátorka verejnej banky pupočníkovej krvi.

Verejná banka získava pupočníkovú krv od dobrovoľných darkýň a poskytuje ju do medzinárodnej výmennej siete pre pacientov nielen doma, ale kdekoľvek na svete. Na Slovensku ju zriadilo a buduje občianske združenie Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, Eurocord-Slovakia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: