ÚVZ SR upozorňuje na nebezpečné farby na tetovanie

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt nebezpečných výrobkov – farby na tetovanie v Európskej únii, ktoré nahlásil do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolný orgán v Nemecku.

Ide o nasledujúce výrobky:

1. hlásenie č. 101/12 názov: farba na tetovanie – Makkuro Sumi Intense Black značka: Makkuro Sumi krajina pôvodu: neznáma výrobná dávka: LOT #371310X výrobca: neznámy popis: 360 ml, plastová fľaša, farba na tetovanie určená na ľudskú pokožku. Výrobok predstavuje chemické riziko, pretože obsahuje sedem karcinogénych látok (polycyklické aromatické uhľovodíky – PAU). Celkový obsah PAU vo výrobku je 22,07 mg/kg.

2. hlásenie č. 178/12 názov: farba na tetovanie – True Black tattoo značka: Intenze TM krajina pôvodu: USA výrobná dávka: BK561MX40, Lot: SS74, EXP: 28/02/16 výrobca: Intenze Products, Inc. 215 Rt 17 S, Rochelle Park, NJ 07662 USA popis: čierna platová fľaša s nalepeným štítkom a s kvapkadlom na aplikáciu a s guľôčkou na rozotieranie.

Výrobok predstavuje chemické riziko, pretože obsahuje deväť karcinogénych látok (polycyklické aromatické uhľovodíky – PAU). Celkový obsah PAU vo výrobku je 53,3 mg/kg.

Výrobky nie sú v súlade s rezolúciou Rady Európy, ktorá stanovuje požiadavky a kritériá na bezpečnosť farieb na tetovanie a permanentný make up (Resolution ResAP(2008)1 on requirements and criteria for the safety of tattoos and permanent make-up). Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: