SLK varuje pred kolapsom ambulantnej starostlivosti

Slovenská lekárska komora (SLK) rovnako ako Asociácia súkromných lekárov SR varuje pred kolapsom ambulantnej starostlivosti. Podľa členky Rady SLK Kataríny Šimovičovej k nej môže dôjsť do leta tohto roka. Príčinou má byť nárast platov zdravotných sestier. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) si nemyslí, že je dobré strašiť takto verejnosť.

Šimovičová dnes na pôde parlamentného zdravotníckeho výboru uviedla, že ambulancia pracuje s 3500 eurami. Táto suma sa podľa nej nezvýši po navýšení platov sestier, a to môže viesť ku kolapsu. "Pretože tá ambulancia nebude môcť dať sestre plat. Čiže buď prepustí sestru, čím nebude spĺňať vyhlášku o personálnom obsadení ambulancie a bude ju musieť zatvoriť, alebo dá sestre polovičný úväzok, čím tiež nespĺňa vyhlášku. A navyše, ani sa takto nedá pracovať. Čiže tento systém vedie do leta k možnému kolapsu ambulantnej sféry," vysvetlila.

"Myslím si, že nie je dobré takýmto spôsobom strašiť verejnosť. Je to vyjadrenie SLK, ktoré nekomentujem," reagoval minister Uhliarik. Tvrdí, že vykrytie navýšenia platu sestier v ambulantnej sfére je zabezpečené. A to z niekoľkých zdrojov. "Z navýšenia štátneho rozpočtu a z liekovej politiky," priblížil s tým, že ambulancie budú musieť pracovať efektívnejšie. "Lekári sa budú musieť správať efektívnejšie pri predpisovaní liekov," doplnil. Efektívne majú pracovať bez ohľadu na to, či sú platy sestier zvýšené, alebo nie.

Podľa predsedu zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) poslanecké prieskumy v zdravotných poisťovniach ukázali, že zvýšenie platov lekárov a sestier nie je dostatočne kryté zo strany poisťovní. "Vyzerá to tak, že zvýšenie platov lekárov a sestier bude stáť 117 miliónov eur aj s odvodmi. Ministerstvo predpokladalo úsporu v liekovej politike 100 miliónov eur a vyšší výber poistného vo výške 176 miliónov eur. Realita ale vyzerá tak, že poisťovne očakávajú úsporu na liekoch vo výške 40 miliónov eur a optimistický vyšší výber poistného vo výške maximálne 40 miliónov eur," vysvetlil.

Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marian Faktor uviedol, že zdroje na vykrytie navýšenia platov vyplynú z medziročného nárastu, ktorý vyplýva zo štátneho rozpočtu, zo zdrojov z nového referencovania liekov a z vyššej efektivity v nemocniciach. "Ide o to, že nemocnica zníži indukované náklady o 7 percent. Ide o také náklady, aby sa zbytočne nepredpisovali lieky, laboratórne vyšetrenia, aby zbytočne pacient nebol trebárs v jednom týždni 3x poslaný na CT vyšetrenie," objasnil. Zdôraznil, že odstraňovaním neefektivity nedôjde k poklesu kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. "Každý pacient dostane to, čo potrebuje a na čo má nárok," vyhlásil.

Súkromná poisťovňa Union mieni riešiť nárast platov sestier individuálne. "Každému jednému poskytovateľovi ponúkame individuálny prístup podľa toho, koľko si myslíme, že dokážeme ponúknuť a takisto podľa jeho efektivity. Myslíme si, že efektívnejší by si mali zaslúžiť viac," povedal generálny riaditeľ Unionu Roman Podolák.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: