Víťaze súťaže Sestra roka 2011 budú známe v utorok

Víťazky v súťaži Sestra roka 2011, ktorej cieľom je zvýšiť prestíž ošetrovateľskej profesie, budú známe v utorok 14. februára, kedy ich vyhlásia na slávnostnom galavečere v Bratislave. Záštitu nad podujatím prevzala premiérka Iveta Radičová, patronát nad súťažnými kategóriami majú manželka prezidenta Silvia Gašparovičová a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorí ceny osobne odovzdajú. Slávnostného večera sa zúčastnia aj finalisti a víťazi súťaže doterajších štyroch ročníkov a ďalších vyše 300 sestier z celého Slovenska.

Na podujatí sa prítomní dozvedia mená držiteliek ocenení v kategórii poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti a sestra manažérka. Odovzdávať sa tiež bude cena za celoživotné dielo a ocenenie za edukáciu v diabetológii a výžive pacientov. "Chceli sme, aby sa aj prostredníctvom tejto súťaže verejnosť dozvedela, že sestry majú už podstatne inú úlohu v zdravotníctve, ako mali doteraz v podobe tichej asistentky lekára, slúžky pre všetko, že sú to samostatné osoby so vzdelaním s úžasnými schopnosťami vlastnosťami a ľudským prístupom k pacientom," skonštatovala pre TASR šéfredaktorka Sestry Vlasta Husárová.

V kategórii Sestra roka 2011 poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti sa budú o prvenstvo uchádzať Ľudmila Adame z Detského hospicu Plamienok v Bratislave. Ďalšia finalistka Gabriela Magyarová z Neonatologickej kliniky v Nových Zámkoch pomáha nedonoseným novorodencom. Treťou súťažiacou je Eva Pauerová z Chirurgickej kliniky trnavskej fakultnej nemocnice. Tá v rámci neplateného voľna poskytovala ako jediný zdravotník v priebehu pol roka odbornú pomoc vyše 7.000 ľuďom v Etiópii.

V kategórii Sestra roka 2011 manažérka môže striebornú ružu sv. Alžbety získať Mária Cibulková z agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti v Žiline, ktorá bola priekopníčkou tejto formy starostlivosti. Námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť FN v Trenčíne Mária Hoštáková zase preukázala svoje organizačné schopnosti napríklad pri zabezpečovaní zdravotníckej pomoci pri nešťastí na festivale Pohoda. Námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach Tatiana Hrindová presadzuje poskytovanie starostlivosti ľuďom s duševným ochorením v ich prirodzenom prostredí.

Cenu za celoživotné dielo v ošetrovateľstve za rok 2011 si z rúk predsedníčky vlády prevezme Daniela Dluholucká z Banskej Bystrice za svoj prínos do zavedenia moderných prvkov ošetrovateľstva do každodennej praxe Rooseveltovej nemocnice a za posilnenie novej úlohy sestier v zdravotníckom systéme SR. Za edukáciu v oblasti diabetológie si cenu prevezme Magdaléna Oravcová z Kežmarku aj preto, že "vie utešiť a povzbudiť diabetikov, ak práve nemajú najlepšie výsledky". Vyhodnocovať sa bude aj najlepší projekt zameraný na zlepšenie výživy pacientov, ktorým sa stal projekt Julianny Hyžovej z Alzheimercentra Piešťany, ktorý sa zameriava na zabránenie podvýživy pacientov so senilnou demenciou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: