Malým nemocniciam peniaze od poisťovní na platy lekárov a sestier nestačia

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje malé neštátne nemocnice, opäť upozorňuje na chýbajúce zdroje na vyššie mzdy lekárov a zdravotných sestier. Po dnešnom rokovaní so súkromnými poisťovňami Dôvera a Union zdravotnou poisťovňou informovala, že mierne navýšenie financií, ktoré mali regionálnym nemocniciam ponúknuť obe poisťovne, nebude stačiť. ANS chce preto od vlády, aby uvoľnila zo štátnej pokladnice 50 miliónov eur pre ministerstvo zdravotníctva.

"V prípade, že nebude zabezpečené adekvátne navýšenie finančných zdrojov zo zdravotných poisťovní pre nemocnice združené v ANS, môže dôjsť v apríli k zhoršeniu kvality a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti a v júli ku kolapsu týchto nemocníc," napísala ANS vo svojom stanovisku. Asociácia zároveň vyjadrila podporu Slovenskej lekárskej komore (SLK), ktorá žiada prezidenta Ivana Gašparoviča, aby nepodpísal právnu normu o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, keďže nie sú vytvorené predpoklady na jej realizáciu.

Zdravotné poisťovne dnešné rokovania komentovali iba stručne. "Dohodli sme sa, že zašleme ANS návrh na úpravu zmlúv k 1. aprílu a následne budeme o tomto návrhu rokovať," uviedla PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová. Ďalšie rokovania avizovala aj Judita Smatanová z Union zdravotnej poisťovne. "Na dnešnom rokovaní zástupcovia ANS predložili svoje požiadavky, Union ZP predniesla svoju ponuku. Obe strany dospeli k dohode, že budú ďalej rokovať," skonštatovala.

Viac peňazí chcú od zdravotných poisťovní aj lekári. Pred kolapsom ambulantnej starostlivosti pre vyššie platy sestier varuje SLK aj Asociácia súkromných lekárov SR. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) si nemyslí, že je dobré strašiť takto verejnosť. Podľa predsedu zdravotníckeho parlamentného výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) poslanecké prieskumy v poisťovniach ukázali, že zvýšenie platov lekárov a sestier nie je dostatočne kryté zo strany poisťovní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: