Sestry žiadajú prezidenta, aby podpísal zákon o zvýšení ich platov

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSPA) žiada prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby podpísal zákon, ktorý im má od apríla priniesť zvýšenie platov. Jeho nepodpísaním by podľa komory hlava štátu prispela k degradácii sestier a pôrodných asistentiek. SKSPA tak reagovala na dnešné vyhlásenie Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ), ktorá vyzvala prezidenta, aby zvýšenie platov sestier nepodpísal.

"Ak 1. apríla vstúpi zákon o platoch lekárov a sestier do platnosti, v žiadnom prípade nemôžeme očakávať, že v zdravotných poisťovniach bude na to dostatok zdrojov," vyhlásil dnes prezident únie Andrej Janco, podľa ktorého norma prinesie ambulanciám vážne problémy.

Stanovisko SLÚŠ prezidentku komory sestier Máriu Lévyovú prekvapilo. Myslí si, že vzájomné napádanie zdravotníkov nikam nevedie. "Ja som sa pýtala a budem sa pýtať: Váži si dobrý lekár dobrú sestru? Odpoveď bude určite áno. Váži si dobrá sestra dobrého lekára? Určite áno. Takže, skôr by sme sa mali zjednotiť a hľadať alternatívy," zdôraznila. Dodala, že dosahy zvýšenia platov boli uvedené vo vládnom návrhu a rátalo sa s nimi pri príprave štátneho rozpočtu.

Pred rizikami zvýšenia platov sestier varujú aj Slovenská lekárska komora (SLK) a Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR. Prezident ASL Ladislav Pásztor tento týždeň vyhlásil, že norma o minimálnych mzdových nárokoch sestier ohrozí štvrtinu ambulancií pediatrov a pätinu ambulancií lekárov pre dospelých či pľúcne ambulancie špecialistov. Dôvodom majú byť nedostatočné zdroje zo strany zdravotných poisťovní na pokrytie zvýšených mzdových nárokov. Súkromní lekári s nimi preto majú rokovať o navýšení úhrad. Pokiaľ by k navýšeniu nedošlo, môže byť údajne ohrozená zdravotná starostlivosť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: