Chrípka silnie, chorí sú škôlkari i stredoškoláci

Počet ochorení na chrípku stúpa, Nitrianskom v kraji museli zatvoriť dve školy

V Nitrianskom kraji stúpol počet chorých na akútne respiračné ochorenia i na chrípku. Počas mrazivých dní tohto kalendárneho týždňa bolo celkovo zaznamenaných 10.222 ochorení, čo predstavuje nárast oproti minulému týždňu o 19 percent. Z tohto počtu bolo hlásených 1557 prípadov chrípky a chrípke podobným ochoreniam, čo predstavuje nárast o 30,5 percenta. Najviac pacientov bolo medzi deťmi od nula do päť a od šesť do 14 rokov. "Priebeh ochorení bol komplikovaný u 307 osôb, z toho bolo 51,2 percenta zápalov prínosových dutín, 24,4 percenta zápalov pľúc a 24,4 percenta zápalov stredného ucha. Ochorenia hlásilo 77 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 70 percent lekárov pre dospelých. Kvôli chrípke muselo byť vyučovanie prerušené v dvoch základných školách v Nových Zámkoch," informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre.

Chrípka zatvorila v Trenčianskom samosprávnom kraji štyri materské a tri základné školy

Akútne respiračné ochorenia sa tento týždeň v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) podpísali pod zatvorenie štyroch materských a troch základných škôl. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne. Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpla tento týždeň v TSK o 19,7 percenta a dosiahla úroveň 1890,4 ochorení na 100.000 obyvateľov. Akútne respiračné ochorenia najviac trápili deti do päť rokov. Chrípka a chrípke podobné ochorenia postihli tento týždeň v TSK najmä mládež od 15 do 19 rokov. Chorobnosť na chrípku sa v porovnaní s minulým týždňom zvýšila o 14,1 percenta. Kvôli chrípke museli prerušiť školskú dochádzku v materských školách v okresoch Myjava, Považská Bystrica, Púchov a Partizánske, rovnako ako v dvoch základných školách v okrese Prievidza a jednej v okrese Nové Mesto nad Váhom. Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia bola tento týždeň v okrese Partizánske (2548,5/100.000 obyvateľov), najnižšia v okrese Púchov (2123,4/100.000 obyvateľov).

V Trnavskom kraji chrípka silnie, chorí sú škôlkari i stredoškoláci

Úroveň lokálnych epidémií si akútne respiračné ochorenia udržali v Trnavskom kraji aj v tomto kalendárnom týždni. Spolu je v regióne evidovaných 7310 prípadov akútnych respiračných ochorení, z toho 1067 chrípok. Oproti predchádzajúcemu týždňu je to nárast o 5,6 percenta. TASR o tom informovala Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Najviac sú choré deti do 5 rokov, vzostup ochorení zaznamenali medzi školopovinnými deťmi. Najvyššia chorobnosť je v okrese Skalica. Pre vyšší počet chorých školákov zatvorili jednu strednú školu v okrese Trnava, jednu materskú školu v okrese Piešťany, v okrese Skalica jednu materskú a jednu základnú školu. V okrese Galanta spolu 5 materských a 5 základných škôl.

Chorobnosť v Žilinskom kraji stúpla o 2,9 percenta

Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) stúpla v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 2,9 percenta, čo predstavuje chorobnosť 1703,6 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline. Najvyšší vzostup chorobnosti zaznamenali v okrese Žilina (+ 36,7 percenta), najviac stúpla chorobnosť na ARO vo vekovej skupine 20 - 59-ročných o 9,2 percenta. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,1 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal pľúc, alebo zápal nosových dutín (sinusitis),“ uviedla Košecká. RÚVZ zaevidoval aj 1116 hlásení o chrípke podobných ochoreniach, čo predstavuje chorobnosť 238,3 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť o 34,48 percenta. Najvyšší vzostup chorobnosti bol v okresoch Bytča (+ 178,6 percenta), Žilina (+105,2 percenta), Liptovský Mikuláš (+91,5 percenta) a Námestovo (+82,2 percenta). Najviac stúpla chorobnosť vo vekovej skupine nad 60 rokov (67,99 percenta). V súvislosti so zvýšenou chorobnosťou zrušili vyučovanie v jednej materskej škole v okrese Ružomberok a jednej základnej škole v okrese Martin.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: