Laserová epilácia - čo o nej možno neviete!

Laserová epilácia - čo o nej možno neviete!
Zdroj: bigstockphoto.com

Laserová epilácia, či fotoepilácia patrí medzi najrozšírenejšie laserové zákroky nielen u nás, ale aj vo svete. Je najžiadanejším laserovým ošetrením vo všetkých vekových kategóriách bez rozdielu pohlavia.

Aké sú novinky v laserovej epilácii?

Ak, ste ju v minulosti vyskúšali, rozhodne jej prívlastok “bezbolestná“ len tak ľahko neudelíte, a tie muky ste museli podstupovať priam hodiny, inak ošetrenie nemohlo dostať prívlastok precízne odvedené. Ošetrenie dolných končatín pri veľkosti ošetrovacej hlavice cca 1cm2 malo trvať približne 2 hodiny.

Na trhu je najnovšia generácia prístroja americkej firmy Lumenis „Light SheerDuet“, ktorá zväčšila ošetrovaciu hlavicu na 7,7cm2, čím skrátila dĺžku ošetrenia až o 75%. A nielenže už nestrávite hodiny laserovým zákrokom, ale konečne môže dostať prívlastok „bezbolestná epilácia“. Lumenis inovoval nielen veľkosť hlavice, ale aj tvar hlavice. Vybavil ju vákuovým systémom, ktorý nasaje kožnú riasu. Nová hlavica nielenže zlepší prienik žiarenia do tkaniva, ale zároveň utlmí receptory bolesti. Ak ste sa rozhodli pre efektívny spôsob redukcie, potom určite vyskúšajte vákuom asistovanú laserovú epiláciu, rýchlu, ešte účinnejšiu a bezbolestnú.

Laserová epilácia nie je fotoepiláciou. Aký je rozdiel?

Laserové žiarenie je žiarenie jednej vlnovej dĺžky s maximom absorpcie v určitej cieľovej štruktúre, v našom prípade pigmente. Fotoepilácia sa vykonáva pulzným svetlom, ktoré produkuje žiarenie širokého spektra vlnových dĺžok, čo znamená, že žiarenie nemusí byť tak precízne zamerané na požadovanú cieľovú štruktúru. Výsledky fotoepilácie pulzným svetlom  vo výraznej miere zodpovedajú kvalite prístroja, z čoho častokrát pramení nespokojnosť a nedôvera v ošetrenie. Klient sa musí zamerať na osvedčené pracovisko, ošetrenia typu „za euro“ prinesú sklamanie a žiaden, alebo nedostatočný efekt.

Čo je príčinou neúspechu ošetrenia?

V prvom rade nesprávny výber klienta. Ideálne sú osoby s tmavším typom chlpu a svetlejším typom pokožky. Dnešné lasery sú schopné vďaka modifikovateľnosti nastavenia ošetriť i osoby s tmavým typom kože, ALE! chlp musí vždy obsahovať pigment. Kvalita prístroja a odborná zručnosť rozhoduje o výslednom efekte v prípade, ak je splnený výber klienta. Najviac zlyhaní je pripísaných nedostatočne kvalitným ošetreniam IPL/pulzné svetlo. Neprimerané dávky energie, či nevhodné zloženie svetelného spektra i iné špecifické parametre vedú k zlyhaniu terapie, k popáleniu kože, ba dokonca môžu spôsobiť opačný, teda stimulačný efekt.

Fungujú prístroje na domáce použitie?

Prístroje na domáce použitie využívajú zvyčajne nízke dávky energie, z čoho pramení nízka efektivita. Zvyčajne neublížia, ale ani nepomôžu.

Stačia sľubované 3-4 ošetrenia na permanentnú redukciu ochlpenia?

Rozdielny efekt sa z fyziologického hľadiska dosahuje na tvári a na tele. Na tvári vždy dosahujeme iba kontrolovanú redukciu s minimálnym počtom ošetrení cca 6 a následne sú žiaduce udržiavacie ošetrenia, jedno v intervale niekoľkých mesiacov. Na tele sa želaný efekt môže dosiahnuť i v prípade 4 ošetrení. Na dolných končatinách sa však v aktívnej fáze rastu nachádza len 20% ochlpenia, čo znamená, že minimálny počet ošetrení je cca 5-6 za ideálnych podmienok.

Výhody laserovej epilácie

  • Bezpečná a efektívna metóda v prípade profesionálneho odborného prístupu
  • Rýchly nástup účinku pri kvalitne prevedenom zákroku laserovým prístrojom novej generácie
  • Limitovaná bolestivosť pri najmodernejších prístrojoch
  • Minimálna až žiadna starostlivosť po kvalitnom ošetrení

Nevýhody ošetrenia

  • Nie vždy sa dosahuje trvalý efekt,  výsledok môže mať v určitých prípadoch iba charakter dlhodobej redukcie
  • Potreba udržiavacích ošetrení v tvárovej oblasti
  • Osoby tmavej pleti môžu mať nižšiu efektivitu a zvýšený výskyt nežiaducich sprievodných príznakov v zmysle vzniku pigmentácií, popálenia kože
  • Kvalitatívne nevyhovujúce ošetrenia môžu stimulovať rast ochlpenia

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, MEDISKIN s.r.o.

Dátum zverejnenia: