Ako narábať s tukmi pri chudnutí?

Ako narábať s tukmi pri chudnutí?
Zdroj: bigstockphoto.com

Keď sa povie diéta, aké slová sa vám asociujú? Cvičenie, zelenina, ovocie, low – fat, teda nízkotučné – jogurty, syry, mlieko. Táto beztuková móda je stále aktuálna v Európe i v Amerike. Paradoxom ale je, že tí, ktorí obľubujú jogurty bez tuku často nešetria  olivovým olejom. A to je predsa takisto tuk, či nie!? Ako to teda s tou low – fat diétou je?

Nízkotučné jogurty

Všimli ste si, že nízkotučné jogurty majú často vyššiu energetickú hodnotu ako bežné biele jogurty? Do nízkotučných jogurtov sa totiž pre získanie typickej jogurtovej textúry a konzistencie pridávajú škroby, želatína či iné zahusťovadlá. Do jogurtov s obsahom tuku nad 3% tieto sa tieto zložky nepridávajú, pretože jogurty vyrobené z neodtučneného mlieka všetky typické vlastnosti jogurtu prirodzene majú.

Odporúčanie:

Pri redukčnej diéte konzumujte biele jogurty s obsahom tuku 3 až 4 % v množstve 100 až 150 gramov denne. Ovocné a smotanové jogurty, môžu mať až dvojnásobne vyšší obsah energie ako biele jogurty. Neodporúčame ani nízkotučné alebo light jogurty. Nezasýtia, neuspokoja chute a okrem toho navodzujú dojem, že ich môžeme zjesť oveľa viac.

Maslo verzus rastlinné margaríny

Maslo obsahuje asi 80 % tuku a na 100 g až 3150 kJ. Rastlinné tuky obsahujú 80  ale aj 30 %  tuku a výrazne menej nasýtených mastných kyselín. Rastlinné tuky obsahujú na 100 g od  1500 do 3000 kJ.  Poskytujú však priestor na ušetrenie prijatej energie  ich správnym výberom a dobrá roztierateľnosť zabezpečí, že ich spotrebujete menej.

Odporúčanie:

Pri chudnutí odporúčame uprednostňovať bežné rastlinné margaríny. Neobsahujú cholesterol, pretože ten sa nachádza len v potravinách živočíšneho pôvodu, obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, u ktorých bol dokázaný priaznivý vplyv na zdravie človeka. Sú obohatené o vitamíny A, D a E, omega 3 mastné kyseliny a vápnik. Špeciálne druhy margarínov obsahujú pridané fytosteroly, ktoré  znižujú hladinu cholesterolu.

Živočíšne tuky verzus rastlinné tuky

Pre zdravú výživu, je vždy dôležité kontrolovať príjem tukov. Obzvlášť ak je cieľom schudnúť.  Je jedno, či ide o príjem  tukov živočíšneho  alebo rastlinného pôvodu. Napríklad klasické a rastlinné maslo  obsahujú menej tuku  ako bravčová masť, ale aj ako olivový olej, ktoré sú takmer 100% tuky. Základný rozdiel medzi živočíšnymi a rastlinnými tukmi je  ten, že živočíšne tuky vo vyššej miere obsahujú  nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú rizikovým faktorom  kardiovaskulárnych ochorení.

Odporúčanie:

Pri  redukčnej diéte je potrebné kontrolovať príjem všetkých tukov. Energetická hodnota  jedného gramu rastlinného  alebo živočíšneho tuku je rovnaká a to až  3760 kJ.

Autor článku: PhDr., Mgr. Katarína Skybová

Dátum zverejnenia: