Schmallenbergov vírus sa rýchlo šíri v Belgicku a Holandsku

Nový takzvaný Schmallenbergov vírus zasahuje čoraz viac belgických a holandských chovateľov dobytka. V Belgicku vírus zaznamenali na 103 farmách a v susednom Holandsku sa koncom minulého týždňa vírus rozšíril na 96 fariem.

Bruselský denník Metro dnes uviedol, že podľa štatistík Federálnej agentúry pre zdravie a kontrolu potravín (AFSCA) bolo do 10. februára skontrolovaných takmer 400 belgických fariem na chov zveri, pričom nový typ vírusu, ktorý spôsobuje narodenie deformovaných mláďat u prežúvavého dobytka, zasiahol 103 belgických fariem. Prvýkrát došlo k výskytu vírusu aj pri chove kôz. Najviac – v prípade 95 fariem – vírus zasiahol ovčí chov, v siedmich prípadoch sa vírus vyskytol pri chove hovädzieho dobytka a prvýkrát zaznamenali rozšírenie vírusu aj na kozy.

Podľa AFSCA vírus napádajúci prežúvavcov ešte ani zďaleka nedosiahol svoj hraničný bod a očakáva sa jeho ďalšie šírenie.

V Holandsku podľa spravodajského servera DutchNews.nl Schmallenbergov vírus zasiahol 96 domácich fariem, čo potvrdil aj minister zodpovedný za chov dobytka Henk Bleker. Aj v tejto krajine vírus najviac napádal ovce (88 prípadov), v piatich prípadoch zasiahol kozí chov a sú známe tri prípady napadnutého hovädzieho dobytka. Podozrenie na výskyt tohto typu vírusu, ktoré zatiaľ nebolo potvrdené, pretrváva na ďalších 450 holandských farmách.

Odborníci upokojujú vystrašenú verejnosť, že nový typ vírusu, ktorý bol objavený v novembri 2011 v nemeckej dedine Schmallenberg a proti ktorému zatiaľ nebol vyvinutý protiliek, sa nemôže prenášať zo zvierat na ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: