Zákaz fajčenia v podnikoch vyvolal obmedzovanie sa fajčiarov i v bytoch

Zákaz fajčenia v reštauráciách a verejných priestoroch, ktorý začali v ostatných rokoch uplatňovať viaceré európske krajiny, nevyhnal fajčiarov, aby si cigarety zapálili doma alebo inde, ale podnietil ich k obmedzovaniu svojho návyku.

Vyplýva to z dnes zverejnenej spoločnej štúdie Nemeckého centra pre výskum rakoviny a Odboru pre prevenciu rakoviny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Citovala z nej agentúra Reuters.

Výskum, ktorý sa uskutočňoval v Británii, Írsku, vo Francúzsku, v Nemecku a Holandsku, odhalil, že po zavedení zákazu fajčiť vo verejných priestoroch sa výrazné množstvo fajčiarov úplne vzdalo i fajčenia vo svojich domácnostiach.

Správanie sa fajčiarov odporuje varovaniam niektorých odporcov zákazu fajčenia na pracovisku a na verejnosti, ktorí pred prijatím zákona tvrdili, že to vyženie fajčiarov domov, čo bude mať negatívny dopad na ich deti.

Výsledky výskumu, ktoré zverejnil magazín Tobacco Control, naznačujú, že percento domácich fajčiarov sa oproti ankete z roka 2003-04 v hodnotených krajinách znížilo približne o štvrtinu.

Pred uvedením zákazu do platnosti mala väčšina fajčiarov aspoň malé zábrany fajčiť v domácnosti, pričom z hodnotených krajín doma najmenej fajčili Nemci a Francúzi.

Po zavedení obmedzujúcej legislatívy počet fajčiarov, ktorí si cigaretu nedoprajú doma, ešte stúpol - najviac v Nemecku, Holandsku a Írsku. Menej, ale predsa o 17 percent viac ako predtým, sa obmedzovali Francúzi. V Británii nezaznamenali výrazné obmedzenie domáceho fajčenia.

Podľa štúdie sa fajčiari vzdávajú domáceho fajčenia, keď sa rozhodujú prestať fajčiť, keď sa niekomu v ich okolí narodí dieťa, alebo keď je fajčiarom prívrženec zákazu fajčenia v podnikoch.

Svetová zdravotnícka organizácia vlani vydala správu, v ktorej upozornila, že fajčenie tabaku v roku 2011 predčasne zabilo takmer šesť miliónov ľudí vrátane 600.000 nefajčiarov, ktorí boli pravidelne vystavovaní fajčiarskemu dymu. WHO predpokladá, že počet obetí fajčenia sa do roku 2030 zvýši na osem miliónov ľudí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: