Víťazky súťaže Sestra roka 2011 sú už známe

Víťazky v súťaži Sestra roka 2O11, ktorej cieľom je zvýšiť prestíž ošetrovateľskej profesie, sú už známe. Dnes ich vyhlásili na slávnostnom galavečeri v Bratislave. Záštitu nad podujatím prevzala premiérka Iveta Radičová, patronát nad súťažnými kategóriami mali manželka prezidenta Silvia Gašparovičová a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Slávnostného večera sa zúčastnili finalisti a víťazi súťaže doterajších štyroch ročníkov a ďalších vyše 300 sestier z celého Slovenska.

V kategórii Sestra roka 2011 - poskytovateľka ošetrovateľskej starostlivosti prvenstvo získala Gabriela Magyarová z Neonatologickej kliniky v Nových Zámkoch, ktorá pomáha nedonoseným novorodencom. V kategórii Sestra roka 2011 - manažérka strieborná ruža sv. Alžbety putovala k Márii Cibulkovej z agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti v Žiline, ktorá bola priekopníčkou tejto formy starostlivosti.

Cenu za celoživotné dielo v ošetrovateľstve za rok 2011 si z rúk predsedníčky vlády prevzala Daniela Dluholucká z Banskej Bystrice za svoj prínos do zavedenia moderných prvkov ošetrovateľstva do každodennej praxe Rooseveltovej nemocnice a za posilnenie novej úlohy sestier v zdravotníckom systéme SR. Za edukáciu v oblasti diabetológie si cenu odniesla Magdaléna Oravcová z Kežmarku aj preto, že "vie utešiť a povzbudiť diabetikov, ak práve nemajú najlepšie výsledky".

Vyhodnocoval sa aj najlepší projekt zameraný na zlepšenie výživy pacientov. Tým sa stal projekt Julianny Hyžovej z Alzheimercentra Piešťany, ktorý sa zameriava na zabránenie podvýživy pacientov so senilnou demenciou.

"Chceli sme, aby sa aj prostredníctvom tejto súťaže verejnosť dozvedela, že sestry majú už podstatne inú úlohu v zdravotníctve, ako mali doteraz v podobe tichej asistentky lekára, slúžky pre všetko, že sú to samostatné osoby so vzdelaním s úžasnými schopnosťami vlastnosťami a ľudským prístupom k pacientom," skonštatovala pre TASR Vlasta Husárová, šéfredaktorka časopisu Sestra, ktorý súťaž vyhlásil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: