Obce mikroregiónu Púchov zachraňujú po detskej aj “dospelú“ pohotovosť

Po tom, ako obce Mikroregiónu Púchov v minulom roku finančným darom 8400 eur zachraňovali detskú lekársku pohotovosť v Púchove, rozhodli v utorok (14. 2.) na svojom mimoriadnom zasadnutí v Dohňanoch o finančnej podpore aj pohotovosti pre dospelých. Zároveň odsúhlasili predĺženie finančnej pomoci detskej pohotovosti o ďalší rok.

O finančnú pomoc požiadala primátora Púchova Mariána Michalca prevádzkovateľka lekárskej pohotovosti pre dospelých v Púchove Ida Ušiaková. "Zvýšili sa nám náklady na lieky, zdravotnícky materiál, mzdy pre zdravotné sestry a nájomné, no príjmy za výkony a paušálne platby sa znížili," povedala pre TASR Ušiaková s tým, že pohotovostnú službu zabezpečuje 20 lekárov a štyri zdravotné sestry. Priemerná mesačná strata sa podľa nej pohybuje na úrovni takmer 300 eur mesačne.

"Výpadky financovania zdravotníctva zo strany štátu majú dopady aj na regióny a v prípade Púchova hrozil už vlani zánik detskej pohotovosti a tentokrát pohotovosti pri dospelých. V podstate sa opakuje situácia z minulého roku," ozrejmil Michalec s tým, že doterajší mesačný príspevok 700 eur pre detskú pohotovosť sa zvýši o ďalších 300 eur pre pohotovosť dospelých.

Doplnil, že na finančný príspevok sa poskladajú proporciálne Púchov a všetky obce mikroregiónu navŕšením členských príspevkov. Mikroregión Púchov tak v tomto roku prispeje na činnosť oboch pohotovostí sumou okolo 12.000 eur. "Len mesto Púchov dalo vlani na fungovanie detskej pohotovosti zo svojich prostriedkov takmer 3800 eur," uzavrel Michalec.

Hlavy obcí Mikroregiónu Púchov schválili príspevok jednomyseľne, jedným dychom však dodali, že samosprávy nemôžu funkciu štátu vo financovaní zdravotníctva suplovať donekonečna. Ozvali sa aj hlasy, aby šéf mikroregiónu Ľuboš Savara oslovil veľké podnikateľské subjekty v okrese Púchov s požiadavkou prispieť na činnosť oboch pohotovostí.

"Štát sa bude musieť zamyslieť a tieto chyby v systéme odstrániť, aby ich nemuseli sanovať mestá a obce. Nemám problém osloviť podnikateľov, no mám obavy, či z ich strany nájdem pochopenie. Tiež to nemajú ľahké a je otázne, či by našli zdroje na pomoc pohotovostiam," podotkol Savara s tým, že ak by sa tak stalo, operatívne by zmenili zmluvy s oboma pohotovosťami a príspevok obcí by znížili.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: