VšZP chcela tesne pred voľbami previesť majetky na dcérsku firmu

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) chcela tesne pred voľbami previesť majetky na dcérsku firmu. Informuje o tom dnešné vydanie denníka Sme s tým, že plán v stredu (15.2.) zastavili.

VšZP a ministerstvo zdravotníctva chceli na rokovanie vlády predložiť materiál o založení dcérskej firmy poisťovne. Materiál má denník k dispozícii. Poisťovňa pod vedením Mariana Faktora navrhovala, aby sa odčlenila dcérska spoločnosť, ktorá by mala byť spoločnosťou s ručením obmedzeným. Do nej by VšZP previedla svoj majetok. Dcéra by ho spravovala a poisťovňa by si ho prenajímala.

"Stopercentným spoločníkom v navrhovanej dcérskej spoločnosti bude VšZP, s vylúčením možnosti majetkovej účasti tretích subjektov aj do budúcna," píše sa v materiáli. V stredu sa však podľa Sme situácia zmenila. Ministerstvo pod vedením Ivana Uhliarika (KDH) dokonca návrh stoplo. "Rezort nebude súhlasiť so zriadením dcérskej spoločnosti VšZP. Riešenie problému poisťovne bude potrebovať široký politický konsenzus a rozhodnutie bude na novej vláde," cituje denník.

Ministerstvo zdravotníctva je stopercentným akcionárom Všeobecnej. "VšZP pracuje na viacerých alternatívach, ale definitívne rozhodnutie je na ministerstve," povedala Sme hovorkyňa Petra Balážová.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý kontroluje poisťovne, o materiáli nevedel. "Zámer zriadiť dcérsku spoločnosť VšZP by nebol v súlade so zákonom," uviedla hovorkyňa regulátora Radoslava Muchová. Zákon podľa úradu nedovoľuje, aby akékoľvek povinnosti poisťovne robila iná firma. Regulátor kritizuje aj to, že by nemal na novovzniknutú spoločnosť žiadny dosah.

Právnici oslovení denníkom Sme si nemyslia, že by šlo o protizákonný krok, vidia v tom však riziká. "Dcérska spoločnosť bude pod menšou kontrolou ministerstva," povedal Vladimír Kordoš z advokátskej kancelárie bnt. "Uvedený postup sa mi javí ako neštandardný," hovorí advokát Dávid Štefanka. Problém môže byť podľa neho napríklad v prípade takzvaného tichého spoločníka. Ide o firmu, ktorá by nebola priamo spoločníkom v dcérskej spoločnosti, ale fakticky by ju riadila. Založenie dcérskej spoločnosti a prevod majetku na ňu by pomohol VšZP s jej starou stratou 120 miliónov eur. Pri prevode majetku by sa nanovo ohodnotil. To malo podľa správy priniesť poisťovni okolo 30 miliónov eur.

Sme upozorňuje, že poisťovňa má teraz problém. V júli totiž začnú platiť prísnejšie kritériá na platobnú schopnosť poisťovní. Tie zatiaľ nespĺňa. Hrozí jej, že nebude platobne schopná, a teda môže ísť do nútenej správy. "Štát by do nej mohol potrebné peniaze naliať, ale mohol by mať potom problém s Bruselom. Porušil by zákon o štátnej pomoci," informuje denník.

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo novelu, kde navrhlo, aby sa pre Všeobecnú termín nových podmienok posunul až na rok 2014. Ide však len o novelu, ktorú ešte musia schváliť vláda aj parlament. Radičovej kabinet to však už nestihne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: