Chorobnosť na chrípku sa tento týždeň opäť zvýšila

Chrípky je v Banskobystrickom kraji opäť viac

Chrípka je v Banskobystrickom kraji opäť na vzostupe. V porovnaní s uplynulým týždňom zaznamenali epidemiológovia v 7. kalendárnom týždni tohto roku o necelé percento vyšší výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) a o 13 percent vyšší výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO).

"Potvrdzujú sa tak očakávania epidemiológov, že výskyt ARO aj CHPO bude v týchto týždňoch narastať," informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška má však výskyt týchto ochorení klesajúci trend - výskyt ARO je nižší o 16,5 percent a chrípkových ochorení je nižší až o tretinu.

Z dôvodu výskytu sezónnej chrípky sú momentálne uzavreté v okrese Lučenec dve materské školy - v Boľkovciach a v Málinci a v okrese Rimavská Sobota Základná škola Cakov s vyučovacím jazykom maďarským a Základná škola Kráľ s vyučovacím jazykom slovenským.

ARO tak tento týždeň potrápili celkom 7624 chorých, čo je chorobnosť takmer 2062 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 1182 prípadoch, čo je chorobnosť 320 osôb na 100.000 obyvateľov.

Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Lučenec, nasleduje okres Rimavská Sobota a Banská Bystrica. Naopak, najnižší výskyt ARO je v okrese Krupina. Na chrípku ochorelo najviac ľudí v okresoch Veľký Krtíš, Revúca, Lučenec a Banská Bystrica.

Z hľadiska veku ochorenia na ARO najviac postihujú vekovú skupinu žiakov základných a stredných škôl, najmenej kategóriu ekonomicky činného obyvateľstva. Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihujú 15- až 19-ročné deti, približne rovnako sú na tom aj najmenší do piatich rokov, ale aj adolescenti. Najnižší výskyt chrípky je opäť medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom.

Epidemiológovia opätovne upozorňujú, že tieto ochorenia by ľudia nemali podceňovať a každé chrípkové a chrípke podobné ochorenie by mali vyležať a adekvátne liečiť pod dozorom lekára. Chrípka je totiž závažné vírusové, vysoko nákazlivé ochorenie, ktorého pôvodcom je chrípkový vírus, ktorý sa nachádza vo veľkom množstve v sekréte dýchacích ciest a vylučuje sa pri rozprávaní, kašľaní a kýchaní. Inkubačná doba, teda doba, ktorá uplynie od preniknutia choroboplodných zárodkov do objavenia sa prvých príznakov ochorenia, je 1-3 dni.

Chrípka v Nitrianskom kraji zatvorila štyri základné školy

Chorobnosť na chrípku v Nitrianskom kraji sa tento týždeň opäť zvýšila a v okrese Nové Zámky už v jej dôsledku zatvorili štyri základné školy. Celkovo bolo nahlásených 11.338 akútnych respiračných ochorení, čo je nárast o 4,3 percenta. „Z toho na chrípku a chrípke podobné ochorenia bolo hlásených 1829 prípadov, čo je nárast chorobnosti o 10,4 percenta oproti minulému kalendárnemu týždňu,“ informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Nitre.

Najviac pacientov je stále vo vekových skupinách od nula do päť a od šesť do 14 rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 342 osôb. Z toho bolo 40,9 percenta zápalov prínosových dutí, 33,6 percenta zápalov pľúc a 25,5 percenta zápalov stredného ucha.

„Ochorenia hlásilo 75 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 79 percent lekárov pre dospelých. Výchovno-vzdelávací proces bol prerušený v štyroch základných školách v okrese Nové Zámky,“ uvádza sa v správe RÚVZ v Nitre.

Chrípka v Trnavskom kraji stále posiela žiakov na mimoriadne prázdniny

Až takmer 18-percentný nárast počtu respiračných ochorení a 36-percentný nárast počtu chrípok zaznamenali v tomto týždni v okresoch Trnavského kraja. Spolu je chorých 8086 ľudí, z toho 1361 na chrípku a najviac z nich vo vekovej kategórii do päť rokov.  Najvyššia chorobnosť je v okrese Skalica. TASR o tom informovala Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave.

Z dôvodu chrípky boli uzatvorené dve materské školy v okrese Hlohovec, dve materské a tri základné v okrese Galanta a dve základné školy v okrese Skalica. "Z celkového počtu akútnych respiračných ochorení bol u 2,3 percent ochorení hlásený komplikovaný priebeh, najčastejšie zápalom prínosových dutín a zápalom stredného ucha. Z hľadiska stupňa intenzity je chrípka v  kraji na úrovni lokálnych epidémií," uviedla Kollárová.

Chorobnosť v Žilinskom kraji stúpla o 14,8 percenta

Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) stúpla v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 14,8 percenta, čo predstavuje chorobnosť 1955,8 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Lýdia Predanóczyová z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

Najvyšší vzostup chorobnosti zaznamenali v okresoch Tvrdošín (+42,7 percenta) a Kysucké Nové Mesto (+42,6 percenta), najviac stúpla chorobnosť na ARO vo vekovej skupine do 5 rokov o 13,7 percenta. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2591 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal pľúc alebo zápal nosových dutín (sinusitis),“ uviedla Predanóczyová.

RÚVZ zaevidoval aj 1015 hlásení o chrípke podobných ochoreniach, čo predstavuje chorobnosť 234,38 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 1,65 percenta. Najvyšší vzostup chorobnosti bol v okresoch Tvrdošín (+ 200 percent) a Bytča (+56,7 percenta). Najviac stúpla chorobnosť vo vekovej skupine 15 až 19-ročných (1,98 percenta).

V súvislosti so zvýšenou chorobnosťou zrušili v Žilinskom kraji vyučovanie v dvoch materských školách, jednej základnej škole, dvoch základných školách s materskou školou a dvoch stredných školách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: