Štúdie smrtiaceho vírusu vtáčej chrípky zostanú zatiaľ tajné

Dve štúdie ukazujúce, ako vedci zmutovali vírus vtáčej chrípky H5N1 na vírus, ktorý by mohol vyvolať ľudskú pandémiu, budú raz zverejnené, ale zatiaľ zostane v platnosti moratórium, aby experti na biologickú bezpečnosť mohli posúdiť ich riziká. Informovala o tom dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Hovorca WHO sa vyjadril v Ženeve, po stretnutí expertov na chrípku s americkými bezpečnostnými pracovníkmi na vysokej úrovni. Povedal, že sa v princípe dohodli na zverejnení kontroverznej práce, avšak iba po tom, ako budú vypracované analýzy hlbších rizík.

WHO zvolala stretnutie v Ženeve, aby vyriešila spor medzi vedcami, ktorí skúmali mutácie potrebné na prenos vírusu vtáčej chrípky H5N1 medzi cicavcami, a Národnou vedeckou radou USA pre biologickú bezpečnosť (NSABB), ktorá chcela prácu pred zverejnením vo vedeckých časopisoch scenzurovať.

Experti na biologickú bezpečnosť sa obávajú, že zmutované formy vírusu, ktoré vedecké tímy v Holandsku a Spojených štátoch nezávisle na sebe vytvorili, by mohli uniknúť alebo sa dostať do nevhodných rúk a byť využité na vyvolanie horšej pandémie, ako bolo v rokoch 1918-1919 vypuknutie španielskej chrípky, ktorá zabila do 40 miliónov ľudí.

"Je potrebná oveľa širšia diskusia o rizikách a prínosoch výskumu v tejto oblasti a rizikách samotného vírusu," povedal reportérom hovorca WHO pre pandemickú chrípku Gregory Hartl.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: