ÚDZS musel narýchlo meniť webové sídlo

Úrad, ktorý dohliada nad zdravotnými poisťovňami a poskytovaním zdravotnej starostlivosti, musel dnes narýchlo zmeniť svoje webové sídlo. Dôvodom je útok na jeho pôvodnú webstránku www.udzs.sk, ktorá sídlila na internetovej doméne, ktorú nemal vo vlastníctve. Stránky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) tak možno v súčasnosti nájsť na www.udzs-sk.sk.

Webová doména doteraz patrila spoločnosti Vesmír, tá ju však vraj predala tretej strane. Pre TASR to uviedol Peter Puškár, ktorý má mandát na jej zastupovanie v rokovaniach s Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poznamenal, že kúpa asi bola špekuláciou, kupca konkretizovať nechcel. Tvrdí, že situáciu chcú napraviť. Puškár je zároveň predseda mimoparlamentnej strany PRÁVO A SPRAVODLIVOSŤ.

Ľudí, ktorí sa dnes chceli dostať na stránky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, presmerovalo na inú doménu. Na tej bola stránka "úradu pre manipuláciu občanov". Jej tvorcovia chceli týmto spôsobom podľa svojich slov odmietnuť ovládanie finančnými skupinami, odkazujúc aj na kauzu Gorila. Či je za tento krok zodpovedný nový majiteľ domény, ktorý však zatiaľ nebol registrovaný v systéme na registráciu domén, alebo hackeri, tak nie je jasné.

ÚDZS pre napadnutie svojho webu pripravuje trestné oznámenie. Predseda úradu Ján Gajdoš politizáciu úradu a jeho osoby odmietol. "Úrad je apolitická inštitúcia, ktorá je nezávislá od vplyvu politických či iných záujmových skupín. Moje niekoľkomesačné pracovné pôsobenie v Dôvere na pozícii špecialistu pre individuálne zdravotné poistenie nemôže byť dôvodom na politizáciu činnosti úradu. Považujem takýto útok za nezmyselný a podávam trestné oznámenie na neznámeho páchateľa," uviedol.

Úrad poobede informoval, že s Puškárom dnes rokoval o kúpe domény, pričom ponuku označil za predraženú. "Úrad už v minulosti opakovane kontaktoval spoločnosť a žiadal o prevedenie vlastníckeho práva k uvedenej doméne. Po prvej dohode o prevode za 1000 eur žiadala spoločnosť navýšenie, s čím úrad nesúhlasil. Dnešná ponuka znela na sumu v rozmedzí 10.000 až 30.000 eur," priblížil Gajdoš. Úrad si koncom roka 2011 zaregistroval novú doménu www.udzs-sk.sk za sumu 21,60 eura, ktorú oddnes využíva.

Upozornil, že názov domény www.udzs.sk sa priamo vzťahuje na činnosť úradu a jej použitie na akékoľvek iné účely považuje ÚDZS za poškodzovanie záujmov úradu a bude sa brániť právnou cestou. Podľa jeho slov navyše dnešným znefunkčnením stránky www.udzs.sk boli porušené aj práva poistencov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ostatných používateľov portálu.

ÚDZS odmietol kúpu predraženej domény www.udzs.sk

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) dnes odmietol kúpu predraženej domény www.udzs.sk. Šéf úradu Ján Gajdoš dnes o doméne rokoval s Petrom Puškárom, zástupcom spoločnosti Vesmír, s.r.o., ktorá je jej majiteľom.

Na uvedenej doméne bol dnes zverejnený obsah, ktorý poškodzuje záujmy a meno úradu, a zároveň tu bol uverejnený oznam, že doména je na predaj. "Úrad už v minulosti opakovane kontaktoval spoločnosť a žiadal o prevedenie vlastníckeho práva k uvedenej doméne. Po prvej dohode o prevode za 1000 eur žiadala spoločnosť navýšenie, s čím úrad nesúhlasil. Dnešná ponuka znela na sumu v rozmedzí 10.000 až 30.000 eur," informoval Gajdoš. Úrad si koncom roka 2011 zaregistroval novú doménu www.udzs-sk.sk za sumu 21,60 eur, ktorú oddnes využíva.

"Potom sa pýtam, čo je 'gorilizmus'? Či to, že niekto kúpi webovú doménu za 21,60 eur a šetrí peniaze daňových poplatníkov, alebo to, že niekto účelovo a pod nátlakom obchoduje a chce predraženú sumu z verejných zdrojov? Názov domény www.udzs.sk sa priamo vzťahuje na činnosť úradu a jej použitie na akékoľvek iné účely považujeme za poškodzovanie záujmov úradu, ktoré budeme brániť právnou cestou," uviedol Gajdoš. Podľa jeho slov navyše dnešným znefunkčnením stránky www.udzs.sk boli porušené aj práva poistencov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a ostatných používateľov portálu.

ÚDZS navrhuje, aby sa problémy s doménami štátnych a verejných inštitúcií riešili osobitným zákonom. "Len tak je možné predísť podobným špekulatívnym nákupom domén osobami či spoločnosťami, ktoré si zakúpia doménu s cieľom obchodovania," dodal predseda úradu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: