korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Sestry v zariadeniach sociálnych služieb už nemajú poskytovať ZS

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzvala sestry zo zariadení sociálnych služieb, aby v prípade, že im od apríla zamestnávateľ neupraví mzdu podľa novej legislatívy s odôvodnením, že neposkytujú zdravotnú starostlivosť (ZS), ale ju len zabezpečujú, prestali poskytovať ošetrovateľskú starostlivosť. Komora sestrám radí, aby ju začali iba zabezpečovať, čo by znamenalo, že by iba privolávali lekára či záchranku, či odoslali klienta zariadenia do nemocnice.

Ako dnes poznamenala viceprezidentka komory pre sestry pracujúce v zariadeniach sociálnych služieb Margita Kosturíková, sestra, ktorá pracuje ako opatrovateľka, zabezpečuje starostlivosť, nesmie preto robiť žiadne výkony, ale iba zabezpečí ich vykonanie. Nesmie tak podľa jej slov ani pripraviť lieky. Vysvetlila, že sestry, ktoré majú pracovať ako opatrovateľky, môžu vykonávať iba hygienu, prebaľovanie a kŕmenie, aj to iba u neproblémových klientov. V iných prípadoch má dochádzať k porušovaniu legislatívy.

Sestry upozorňujú, že v súvislosti s novým zákonom o ich minimálnych mzdových nárokoch, ktorý by mal od apríla priniesť úpravu platov, ich v mnohých zariadeniach sociálnych služieb nútia podpísať preradenie na opatrovateľku. V zariadeniach sociálnych služieb pracuje asi 2300 sestier. Podľa prezidentky komory Márie Lévyovej štát chce týmto spôsobom ušetriť, pričom upozornila, že z pohraničných oblastí začali odchádzať sestry so špecializáciou a vysokoškolským vzdelaním za prácou do Českej republiky. Pýta sa preto, ako chce štát riešiť starostlivosť o dlhodobochorých a tých, ktorí sú na to odkázaní.

Komora upozorňuje, že takýmto prístupom budú diskriminované sestry, a o to viac aj klienti v zariadeniach. "Je nevyhnutné si uvedomiť, že pokiaľ kompetentní nechcú, napriek súčasnej alarmujúcej skladbe klientov v zariadeniach sociálnych služieb, aby v týchto zariadeniach bola poskytovaná ošetrovateľská starostlivosť odborne spôsobilými sestrami, a nie je v ich záujme túto starostlivosť zaplatiť, túto starostlivosť klienti dostanú len od okolitých zdravotníckych zariadení," napísali vo výzve sestry.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: