V liptovskej nemocnici uviedli do prevádzky nový centrálny tomograf

V liptovskej nemocnici s poliklinikou uviedli dnes oficiálne do prevádzky v zrekonštruovaných priestoroch starého pavilónu nový centrálny tomograf. Celkové výdavky na nevyhnutnú investíciu vrátane zabezpečeného servisu by mali po naplnení sedemročného splátkového kalendára dosiahnuť sumu milión eur.

"Pre veľký región, ktorý denne navštívi v priemere viac ako 10.000 turistov, je skvelou správou, že disponujeme takýmto moderným a výkonným zariadením. Nahrádza staré, patriace už skôr do technického múzea. Doslova zázrakom bolo, že vydržalo 15 rokov, lebo sa čoraz častejšie kazilo a jeho prevádzka trpela nedostatkom náhradných súčiastok, ktoré sa už prestali vyrábať," skonštatoval riaditeľ nemocnice v Liptovskom Mikuláši Štefan Köhler.

Aj v tomto prípade musel zriaďovateľský Žilinský samosprávny kraj podľa predsedu Juraja Blanára suplovať nedostatočné platby od zdravotných poisťovní. "Naše nemocnice nie sú schopné kryť ani len náklady na prevádzku a poskytované výkony, nie ešte investovať do obnovy prístrojového vybavenia. Zaplatili sme prvú splátku a zvyšok bude splácať nemocnica z úhrad výkonov na tomto prístroji," spresnil.

"Našim pacientom budeme môcť poskytnúť úplne inú kvalitu vyšetrení, budú oveľa rýchlejšie, kratšie a presnejšie. Trojdimenzionálne zobrazenia odhalia množstvo detailov, ktoré sa na staršom type tohto zariadenia nedali vôbec zachytiť. Teraz vystúpia do popredia," dodala primárka rádiodiagnostického oddelenia liptovskomikulášskej nemocnice Andrea Rajníková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: