Otvorenie rozpočtu pre zdravotníctvo schvaľujú takmer všetky parlamentné strany

Otvorenie štátneho rozpočtu a navýšenie zdrojov pre zdravotníctvo prostredníctvom zvýšenia odvodov štátu za jeho poistencov po voľbách schvaľujú takmer všetky parlamentné strany s výnimkou KDH. SDKÚ-DS by volila iný mechanizmus navýšenia zdrojov. Vyplýva to z vyjadrení ich poslancov na dnešnej konferencii Stratégia rozvoja slovenského zdravotníctva. Tu mali možnosť predstaviť svoje volebné programy a odpovedali tiež na otázky zdravotníckej obce, otvorenie rozpočtu bola jedna z nich. Konferencie sa nezúčastnil zástupca Mosta-Híd.

Po navýšení tohtoročného rozpočtu volajú zdravotníci aj nemocnice či ambulancie. Zdôvodňujú to najmä zvýšením nákladov pre úpravy platov lekárov a zdravotných sestier. Regionálne nemocnice už varovali pred kolapsom. Spomedzi zúčastnených "tieňových" ministrov zdravotníctva považuje súčasné nastavenie zdrojov za dostatočné iba ten súčasný Ivan Uhliarik (KDH), zdroje majú pochádzať z rezervy či úspor z liekovej reformy. Poznamenal, že súčasné nastavenie rozpočtu je kompromis zohľadňujúci ekonomiku. Viac zdrojov je, naopak, potrebných podľa Viliama Novotného (SDKÚ-DS). Do systému by ich ale priniesol iným spôsobom ako otváraním rozpočtu. Sadzbu za štátneho poistenca by navýšil na 4,18 až 4,20 percenta. Zdravotníci chcú zvýšenie aspoň na predvlaňajšiu úroveň, a to 4,32 percenta z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Ako poukázal poslanec za SaS Peter Kalist, bez otvorenia rozpočtu systém padne. "Aj keď otvorenie štátneho rozpočtu je veľmi problematický prvok, nebude nič iné možné, len otvoriť rozpočet," povedal exminister a poslanec Richard Raši (Smer-SD). S otvorením rozpočtu súhlasí aj Andrej Janco (OĽaNO) i Štefan Zelník (SNS), podľa ktorého sa má sadzba zvýšiť na päť percent.

Konferenciu organizovala Slovenská lekárska komora a Slovenská lekárnická komora v spolupráci so Zdravotníckymi novinami a Unipharmou. Zúčastnení zástupcovia zdravotníckej obce si na nej vyberali aj kandidáta na ministra s pre nich najlepším programom. Rovnako ako pred poslednými parlamentnými voľbami ich najviac presvedčil Richard Raši, naopak, najmenej sympatií prejavili súčasnému ministrovi Uhliarikovi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: