MZ SR chce aby, Etický kódex LOZ pripomienkovali TIS a AFP

Ministerstvo zdravotníctva SR chce, aby Etický kódex a návrh protikorupčných opatrení z dielne Lekárskeho odborového združenia (LOZ) pripomienkovali organizácie Transparency International Slovensko (TIS) a Alianciu Fair Play (AFP). Ako dnes preto avizovala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová, požiadajú ich o takýto krok listom. Ministerstvo podľa jej slov kódex a návrh opatrení nedostalo, odborné pripomienky chce preto zverejniť po ich doručení koncom marca. Odbory kódex a opatrenia predstavili v utorok (28.2.).

Šéf rezortu Ivan Uhliarik odborárskemu kódexu vyčíta, že vzťah lekárov k pacientom sa rieši iba na dvoch z jeho deviatich strán. "To je mimoriadne málo a je to ďalšia ukážka postoja LOZ k pacientom, potom, ako ich používali ako rukojemníkov v boji za vyššie platy. Zoznam protikorupčných opatrení vôbec nerieši korupciu medzi lekárom a farmaceutickou firmou, alebo medzi lekárom a pacientom," povedal.

Ministerstvo okrem toho "prekvapilo", že LOZ chce trestať lekárov za to, ak nebudú presadzovať "spoločné ciele a spravodlivé požiadavky", pričom nie je jasné, čo to je. "Obávame sa tak šikanovania lekárov za to, ak hypoteticky nepodporia platy lekárov na úrovni 3.000 eur mesačne, alebo nepodajú výpoveď, ak ich na to vyzve LOZ. LOZ neprimerane zasahuje do možnosti slobodného rozhodnutia lekára pri presadzovaní vlastných požiadaviek," uviedla Zollerová.

Ministerstvu sa nepáči ani návrh protikorupčných opatrení. "Na prvý pohľad je zrejmé, že LOZ nerieši problematiku korupcie na úrovni lekár a pacient, a lekár a farmaceutická firma, čo malo byť prioritou dokumentu," uviedol Uhliarik. Rezortu chýba napríklad návrh, aby lekár povinne oznamoval pacientovi, že farmafirma mu platí za štúdiu po zavedení lieku na trh, do ktorej pacienta bez súhlasu zaradil, a preto mu predpisuje určitý liek. Zároveň by mal mať každý lekár na dverách ambulancie alebo na verejnej nástenke nemocničného oddelenia zverejnené, pre ktoré farmafirmy vykonáva takéto štúdie a koľko za to dostáva peňazí, myslí si ministerstvo.     Viaceré body navrhované LOZ sú podľa ministerstva nevykonateľné alebo dávno v platnosti. "LOZ žiada zverejňovanie zmlúv s poskytovateľmi, čo dávno v praxi funguje. Zverejňovanie návrhov zamýšľaných zmlúv a obchodov je v praxi nevykonateľné, vzhľadom na to, že každá zmluva sa uzatvára až po súťaži, či dohode s dodávateľom," tvrdí ministerstvo.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: