Nadmerné potenie - príčiny a možnosti liečby

Nadmerné potenie - príčiny a možnosti liečby
Zdroj: bigstockphoto.com

Potiť sa je prirodzené. Rozhoduje však miera. Ak sú iní „v suchu“ a z Vás „ len tak leje“, niečo asi nie je v poriadku. Emócie typu strach, úzkosť, či tréma uvoľňujú  určitej skupine osôb zátku. Spustí sa „vodopád“ potu. Čelo zalejú kropaje potu, podpazušie obsadia nové nepoznané svetadiely, z topánok sa stáva bazén a z končekov prstov odkvapkáva voda ako z pokazeného kohútika.

 Pot je produkovaný 2 typmi potných žliaz. Potenie, ktoré je riadené autonómnym nervovým systémom, zabezpečujú malé potné žľazy nachádzajúce sa po celom kožnom povrchu a veľké žľazy rozmiestnené len v určitých lokalitách, a to v podpazuší, oblasti prsných bradaviek a ohanbia. Žľazy vyprodukujú denne asi 1 liter tekutín, no v extrémnych podmienkach sa jej množstvo môže pohybovať až okolo 3 litrov za hodinu. Vylučovaním a odparovaním potu sa telo ochladzuje, to znamená, že hlavnou funkciou žliaz je termoregulácia.

Pot malých potných žliaz je čírou tekutinou bez zápachu. K vzniku zápachu dochádza rozkladom  potu najmä v podpazuší v dôsledku bakteriálneho osídlenia tyčinkovitými baktériami.

Hyperhidróza je ochorením prejavujúcim sa zvýšenou tvorbou potu nad fyziologické množstvá potrebné na udržanie tepelnej homeostázy. Rozlišujeme 2 základné skupiny ochorení : primárnu/idiopatickú, emocionálnu/ a sekundárnu hyperhidrózu. Prejavy môžu byť lokalizované / fokálna hyperhidróza alebo môžu postihovať celé telo/ generalizovaná forma.

Prejavy emocionálnej hyperhidrózy  nastupujú často už v detstve na končatinách, v podpazuší sa pridružuje potenie v období puberty. Prejavy sú lokalizované zvyčajne v miestach vysokého pokrytia potnými žľazami, teda dlane, stupaje, podpazušie, menej v oblasti čela, ale i na iných častiach tela. Oblasť dlaní, stupají a podpazušie  reaguje vo zvýšenej miere na emocionálne podnety. Miera postihnutia býva rozdielna.

Sekundárna hyperhidróza môže postihovať celý kožný povrch, alebo môže byť len fokálna. Vzniká v dôsledku iných závažných, najmä endokrinologických, či neurologických ochorení, býva prejavom šokových stavov a iných medicínskych stavov. Liečba sekundárnej hypehidrózy  patrí do rúk špecialistu, ktorý lieči základné ochorenie.

Faktory podporujúce potenie:

 • nadváha
 • lieky
 • kofeín
 • nikotín
 • strava/pikantné jedlá, horúce nápoje.../
 • tepelná záťaž
 • zlá životospráva

 
Prirodzené obdobia zvýšeného potenia:

 • Aklimatizácia
 • Menopauza
 • Nadmerná fyzická záťaž
 • Obezita
 • Vysoká teplota prostredia

Možnosti liečby

Medikamentózna liečba

Predpisujú sa farmaká pôsobiace na centrálny nervový systém. Liečba sa využíva iba sporadicky.

Dezodoranty

Neregulujú produkciu potu, len prekrývajú pach.

Antiperspiranty

Účinkujú formou vytvorenia pomyselnej zátky vo vývodoch ekkrinných potných žliaz. Prerušením aplikácie sa zátka opäť uvoľní. Účinnou látkou vo forme krémov sú soli hliníka. V iniciálnej fáze sa aplikujú denne, najlepšie večer. U niekoho je výsledný efekt dostatočný, u niekoho dočasný, pre mnohých postihnutých hyperhidrózou je však nedostatočný.

Vodná ionoforéza

Stimulácia elektrickým prúdom, pri ktorej sa zablokuje produkcia potu, sa využíva predovšetkým v oblasti dlaní a chodidiel. Je to systém navzájom prepojených vaničiek. Vložíte si do nich ruky a/alebo nohy a pustí sa do nich jednosmerný prúd nízkej intenzity. Ošetrenie trvá približne 10-15 minút, treba ho však opakovať pravidelne, pretože má len dočasný charakter. Riadime sa podľa efektu u klienta. Po úvodnej terapii 2-3x týždenne sa interval ošetrenia predlžuje na 1ošetrenie za 1 - 2 týždne, prísne individuálne.

Botulotoxín

Neurotoxín, ktorý spôsobuje blokádu nervového prenosu, dokáže zredukovať potenie na 10 % pôvodného objemu. Aplikuje sa do podpazušia, na dlane, aj plosky nôh. V podpazuší je aplikácia temer nebolestivá, na dlaniach a ploskách nôh je tento výkon nepríjemný až bolestivý. A ako to vlastne funguje? Pripravíme si roztok, použijeme inzulínovú striekačku a do postihnutej oblasti robíme mikrovpichy. Predtým môžeme urobiť iódškrobový test, ktorý zvýrazní miesto, kde je produkcia potu najvýraznejšia. Následne aplikujeme účinnú látku do vyznačenej oblasti. Účinok očakávajte približne na 3. až 5. deň a efekt vám vydrží v priemere 6-9 mesiacov. Potom treba proces znova zopakovať.

Chirurgické metódy

Keď je liečba uvedených metód neúspešná, pristupuje sa k chirurgickým zákrokom, pri ktorých sa odstraňujú buď len niektoré potné žľazy alebo sa úplne preruší nervové zásobenie postihnutej oblasti.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: