Stále alarmujúca úmrtnosť na rakovinu hrubého čreva a konečníka v Európe

Globálne bremeno spôsobené rakovinou hrubého čreva a konečníka naďalej narastá najmä z dôvodu starnutia a rastu svetového obyvateľstva, spolu s rastúcou mierou chovania spôsobujúceho rakovinu, osobitne fajčenia, v rozvojových krajinách. Rakovina hrubého čreva a konečníka sa v rozvojových krajinách vyskytuje zriedkavo, ale je druhou najčastejšou príčinou úmrtia v bohatých krajinách. V Európe každý rok diagnostikujú rakovinu hrubého čreva a konečníka viac ako 450.000 ľuďom, pričom asi 230.000 spomedzi nich na túto chorobu zomrie.

Miera výskytu rýchle rastie v niektorých oblastiach ktoré boli z historického hľadiska nízko rizikové, ako napríklad v Španielsku a mnohých krajinách východnej Európy. Najmä miera výskytu u mužov v Českej republike presiahla najvyššie hodnoty výskytu ktoré boli pozorované v Spojených Štátoch, kde sa miera výskytu znižuje alebo stabilizuje. Predpokladá sa, že takéto nepriaznivé trendy odzrkadľujú kombináciu faktorov, vrátane zmeny stravovacích návykov, obezity a zvýšeného rozšírenia fajčenia.

Kým miera úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva a konečníka v západných krajinách klesá, čo je najmä zásluhou zlepšenej liečby a zvýšeného povedomia a skorého zistenia ochorenia, miera úmrtnosti naďalej rastie v mnohých krajinách s viac limitovanými zdrojmi a zdravotníckou infraštruktúrou, osobitne v strednej a východnej Európe.

Tieto čísla sú alarmujúce, pretože rakovina hrubého čreva a konečníka je choroba, ktorej je možné do veľkej miery predchádzať zásluhou stále sa zlepšenej diagnostiky a je liečiteľná v 90 % prípadov, ktoré sú diagnostikované včas.

Preto je zásadne dôležité zvýšiť vedomosti o vyšetrovaní rakoviny hrubého čreva a konečníka, osobitne v krajinách kde miera výskytu rastie. Mesiac informovanosti o rakovine hrubého čreva v Európe uviedla v roku 2008 EuropaColon a pomáha dosiahnuť tento cieľ. Dvadsaťjeden pridružených skupín EuropaColon v celej Európe vrátane Španielska, Českej republiky a Poľska, uskutočňujú mnohé verejné aktivity počas marca, aby zvýšili mieru prevencie proti rakovine hrubého čreva a konečníka a lepšie informovali o liečbe médiá, verejnosť a na politickej úrovni.

 "Je alarmujúce sledovať výskyt a počet úmrtí na rakovinu hrubého čreva a konečníka, ktoré rastú rýchlym tempom v mnohých európskych krajinách, pričom v iných klesajú, čo dramaticky odzrkadľuje rozdiely vo vyhľadávaní a liečbe v Európe," povedal Jola Gore-Booth, zakladateľ a výkonný riaditeľ EuropaColon. "Aktivity ktoré uskutočnia naše miestne organizácie počas Mesiaca informovanosti o rakovine hrubého čreva v Európe, pomôžu informovať viac ľudí v celej Európe o prevencii, vyšetrení a prístupe k najlepšej liečbe a starostlivosti. Vyzývame politikov, klinických lekárov, priemysel a médiá, aby podporili tieto iniciatívy, aby sme zachránili životy ktoré berie táto nebezpečná choroba."

O EuropaColon:

EuropaColon založil v roku Jola Gore-Booth 2004 a je prvou európskou organizáciou ktorá zastrešuje aktivity zamerané na boj proti rakovine hrubého čreva a konečníka. Jej cieľom je zjednotiť pacientov, opatrovateľský personál, zdravotníckych profesionálov, politikov, médiá a verejnosť v boji proti tejto chorobe. EuropaColon je v súčasnosti zastúpená v 21 európskych krajinách a je uznávaná ako hlas pacientov chorých na rakovinu hrubého čreva a konečníka v Európskom parlamente v Bruseli.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: