Viacero poistencov dostalo z doplatkov za lieky za štvrťrok viac ako 200 eur naspäť

Ochranné limity na doplatky za lieky výrazne pomáhajú sociálne najslabším skupinám - dôchodcom a zdravotne ťažko postihnutým. Všeobecná zdravotná poisťovňa vrátila v minulom roku jednému poistencovi 462 eur za štvrťrok. Viacero poistencov dostalo z doplatkov za lieky za štvrťrok viac ako 200 eur naspäť.

„Doteraz ľudia museli za lieky len platiť, my sme to zmenili a za lieky im vraciame peniaze. Pre človeka s dôchodkom do 372 eur  je každé euro, ktoré dostane naspäť, výraznou pomocou,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Limit na doplatky za lieky je pre dôchodcu 45 eur za štvrťrok, pre zdravotne ťažko postihnutého je to 30 eur za štvrťrok. „Ide o pomoc pre sociálne najslabšie skupiny, ktorým  doteraz žiadna vláda cez liekovú politiku nepomáhala,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Zdravotné poisťovne vracajú svojim poistencom peniaze automaticky, nemusia sa o ne a prídu im poštovou poukážkou.

Do limitu sa od 1. januára 2012 započítava výrazne viac liekov ako doteraz.  Zrušilo sa obmedzenie, že do limitov sa počítajú len tie lieky, ktoré hradí zdravotná poisťovňa vo výške menšej ako je 75 percent z ceny lieku. Po novom sa budú peniaze vracať aj za väčšinu antibiotík. Celkovo tak do zoznamu pribudlo 927 liekov, to je nárast o 73,5 percenta (z 1 261 liekov na 2 188).

Reálne dostanú ľudia peniaze po rozšírení zoznamu do konca júla. Poisťovňa posiela peniaze naspäť do 90- tich dní po ukončení štvrťroka. Doteraz poisťovne vrátili peniaze okolo 10 000 poistencom, po rozšírenom zozname liekov by ich malo byť výrazne viac. „Verím, že aj budúca vláda bude pokračovať v pomoci pre sociálne najslabšie skupiny a ochranný limit na lieky, ktorý sme zaviedli, nezruší,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: