M. Lévyová: Zdravotné sestry sú zastrašované a vyhráža sa im prepúšťaním

Zdravotné sestry sú pre zákon o minimálnych mzdových nárokoch, ktorý parlament schválil začiatkom februára, pod veľkým tlakom. Ako po dnešnom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou uviedla prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová, v súčasnosti sa spochybňuje nielen celý zákon, ale aj aktivity SKSaPA. "Sestry sú zastrašované, vyhráža sa im prepúšťaním," upozornila.

Podľa nej v celej Európe je nielen nedostatok lekárov, ale aj sestier, ak sa situácia neupokojí a nenájde riešenie, tak využijú pracovné ponuky zo zahraničia. "Zákon ešte ani nevstúpil do platnosti a už sú tu veľmi tvrdé kroky voči sestrám," podčiarkla Lévyová. Ako dodala, namiesto konštruktívnych rokovaní medzi zdravotníckymi zariadeniami so zdravotnými poisťovňami (ZP) všetko smeruje na degradáciu sestier.

Poradca premiérky pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) chce v tejto súvislosti pozorne monitorovať situáciu v terénne. Nepáči sa mu preraďovanie sestier v zariadeniach sociálnych služieb do pozície opatrovateliek, čím už nespadajú pod predmetný zákon. "To nie je fér, oni tam naozaj poskytujú zdravotnú starostlivosť," konštatoval. Obáva sa tiež toho, čo sa bude diať so sestrami v ambulanciách. "Veľkou témou vo všetkých nemocniciach je, či ZP budú mať dostatok zdrojov na navýšenie zmlúv pre poskytovateľov, ktoré by kryli zvýšené mzdové nároky sestier," pokračoval ďalej.

Keďže v systéme zdravotníctva je podľa neho na to dosť peňazí, tak jediné východisko vidí v rokovaniach medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a ZP. Zdroje na to sa dajú získať úsporami vďaka schváleným liekovým zákonom, vyšším výberom zdravotného poistenia od ekonomicky aktívnych ľudí. "Veľmi dôležité budú aj úspory na neefektívnom predpisovaní liekov, zdravotníckych pomôcok a vyšetrení," podotkol. V prípade, že situácia bude naďalej vypuklá, tak na riešenie krízovej situácie je v rozpočte schválená rezerva 50 miliónov eur. Za problém však považuje to, ako tieto zdroje dostať zo ZP do zdravotníckych zariadení. "A to je o rokovaní," pripomenul Novotný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: