Sexuálne prenosné choroby

Sexuálne prenosné choroby
Zdroj: bigstockphoto.com

Choroby prenosné sexuálnou cestou nepoznajú žiadne hranice a sú v celom svete najrozšírenejšími nákazlivými ochoreniami. Príčinou je spôsob života, prekonávanie veľkých vzdialeností, voľnosť prístupu k sexu a k jeho najrozličnejším praktikám.

Zásluhou vysokej početnosti výskytu predbehli pohlavné ochorenia všetky ostatné. Zaraďujeme medzi ne napríklad infekcie trichomonádami, chlamýdiami, plesňovými chorobami a herpes simplex. Môžeme len dúfať, že zodpovednosť najmä mladých ľudí pred ochorením na AIDS ich privedie k používaniu kondómov, čím sa zákonite zníži aj šírenie ostatných prenosných pohlavných ochorení.

Práve promiskuitné a častokrát až hazardne nezodpovedné správanie ľudí má za následok veľmi rýchle šírenie ochorení. Nezriedka sa ochorenie dotkne aj partnerských vzťahov pretože účinnú liečbu by mali podstúpiť obaja partneri. Len lepšie poznanie pohlavných ochorení dáva šancu na rýchle zorientovanie sa v situácii a rýchlu návštevu odborného kožného lekára – dermatovenerológa.

Trichomoniáza

Pošvová nákaza, ktorú vyvoláva cudzopasný bičíkovec Trichomonas vaginalis. U žien sa prejavuje pálením v pošve, jej zápalom so žltozeleným výtokom, bolesťami pri močení. U mužov sa veľmi často trichomoniáza vôbec neprejaví. Niektorí však predsa len majú na prechodnú dobu mliečny výtok z močovej trubice, v ktorej ich páli, svrbí, pomočujú sa. Prenáša sa výlučne pohlavným stykom, veľmi zriedka v termálnej vode, pri saunovaní, na toalete a pod. Choroba sa musí liečiť, lebo môže prerásť do chronického zápalu pošvy, žliaz v oblasti pyskov, močového mechúra a u mužov k zápalu žaluďa a prostaty.

Chlamýdie

U žien spôsobujú časté a čoraz obťažujúcejšie močenie. Ženy pociťujú bolesti v podbrušku a pri pohlavnom styku, majú slabý výtok, ľahký zápal močovej trubice bránky. U mužov sa asi medzi siedmym a štrnástym dňom po infekcii začnú prejavovať problémy pri močení, majú intenzívnu potrebu močiť, ostrú bolesť v močovej rúre, hnisavý výtok. U žien môže toto ochorenie spôsobiť až ich sterilitu, muži môžu rátať so zápalom nadsemenníkov a prostaty. Návšteva oboch partnerov u kožného lekára je nevyhnutá.

Kondylomy

Zdravotné komplikácie vznikajú na pyskoch, v pošve, na krčku maternice, v análnom otvore a v konečníku. Muži zaznamenávajú problémy na predkožke, v ústi močovej trubice, na tele penisu, v análnom otvore a v konečníku. Kondylomy sú malé ružové bradavičky, ktoré rýchlo rastú a môžu tvoriť skupinku podobajúcu sa karfiolu. Príčinou je infekcia papilomovými vírusmi (HPV), ktoré sa v prevažnej miere prenášajú pohlavným stykom. Kondylomy sa podieľajú na vzniku rakoviny krčka maternice. Od tohto roku sa mladým dievčatám na Slovensku nad 12 rokov odporúča preventívne očkovanie. Najbežnejšou a najspoľahlivejšou ochranou kondóm. Návšteva lekára je bezpodmienečne nevyhnutná.

Syfilis

Syfilis, alebo ako sa niekedy aj zvykne nazývať, „Venušina choroba“, je nákazlivé ochorenie, ktoré môže napadnúť celé telo. Jej pôvodcom je špirálovitý mikrób Treponema pallidum. Zdravotné problémy sa začínajú prejavovať už po dvoch až štyroch týždňoch, v štádiu nazývanom ranné. Objavuje sa tzv. tvrdý vred, ktorý je nebolestivý, tuhý, červenohnedý, situovaný na koži alebo sliznici priamo na mieste nakazenia. Ak nie je liečený, za ďalších šesť týždňov sa zahojí. Lymfatické uzliny v blízkosti vstupnej brány infekcie po štyroch týždňoch opuchnú. Túto fázu sprevádza celková zoslabnutosť, kĺbové problémy, ľahké stúpnutie teploty a slabé bolenie hlavy. Druhá fáza začína asi po desiatich týždňov od nákazy.

Prejavuje sa svetločervenou až červenohnedou škvrnitou vyrážkou na rôznych častiach pokožky tela, ako aj na sliznici. Po niekoľkých mesiacoch sa syfilis môže spontánne bez liečenia a následkov vyliečiť. A to vtedy, keď si telo na infekciu samé vytvorí protilátky. Ak nie... Tretia fáza nastupuje po troch až piatich rokoch a môže zachvátiť ktorýkoľvek orgán v ľudskom tele. Na koži, v pečeni, semenníkoch a v mozgu vznikajú gumovité uzlíky. Štvrtá fáza sa vyznačuje progresívnou paralýzou a končí úmrtím pacienta. Proti syfilisu neexistuje žiadne očkovanie. Syfilis sa musí hlásiť, chorý v prvom štádiu by mal o svojej chorobe informovať všetky osoby, s ktorými mal pohlavný styk aspoň tri mesiace dozadu. Kto sa však dozvedel o svojej chorobe až v druhom štádiu, musí informovať všetkých sexuálnych partnerov až rok dozadu.

Kvapavka

Pôvodcom nákazy je gonokok nachádzajúci sa v hnise vytekajúcom z pohlavných ústrojov. Podstatou kvapavky je hnisavý zápal slizníc močových a pohlavných ciest, sliznice konečníka a často aj prudký zápal očných spojiviek. Problémy u žien sa začnú prejavovať po dvoch až troch týždňoch od pohlavného aktu nápadne častým močením  s hnisavým výtokom z močovej trubice. Niekedy však nespôsobí žiadne problémy, a preto môže byť kvapavka aj nespozorovaná. Neliečená kvapavka u žien zapríčiňuje neplodnosť. Často sa však táto infekcia odhalí až potom, keď sa najprv zistí u partnera. U mužov sa totiž príznaky prehliadnuť zaručene nedajú. Po troch dňoch od nakazenia sa objaví ostro rezavá, pálivá bolesť pri močení, ktorú začne sprevádzať aj žltý krémovitý hnis vychádzajúci z ústia močovej trubice na žaludi. Ani tu nie je svojpomoc možná.

AIDS

AIDS – syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti je infekčná choroba vírusového pôvodu. Podľa údajov OSN zomrelo v roku 2005 celosvetovo na túto infekciu viac ako tri milióny ľudí. AIDS je charakteristický postupným oslabovaním imunitného systému, ktorého funkčnosť nakoniec poklesne natoľko, že sú nebezpečné aj také typy infekcií alebo zhubného bujnenia, ktoré sa u zdravého človeka vôbec nevyskytujú. HIV sa prenáša pri styku telesných tekutín obsahujúcich vírusové častice darcu (krv, spermie) s otvoreným krvným obehom alebo lymfotropným tkanivom príjemcu. K prenosu preto najčastejšie dochádza nechráneným pohlavným stykom a používaním spoločných injekčných striekačiek.

K prenosu vírusov HIV nedochádza bežným fyzickým kontaktom s infikovanou osobou, nemôže ho prenášať ani hmyz (komáre). Najvhodnejšia ochrana proti šíreniu HIV je vernosť partnerov, teda vyhýbanie sa náhodným pohlavným stykom. Vhodnou pomôckou proti šíreniu HIV, a tiež proti nechcenému tehotenstvu je prezervatív. Ženské hormonálne antikoncepčné prostriedky chránia pred nechceným tehotenstvom, ale nechránia pred nákazou HIV!

Nebezpečenstvo sa môže objaviť aj pri piercingu. Prítomnosť vírusu HIV v organizme je možné diagnostikovať pomocou krvných testov. Pozitívny výsledok testu znamená, že organizmus vyrába proti vírusu protilátky a bol ním infikovaný. Protilátky sa však v dostatočnom množstve vytvoria až za určitú dobu po nákaze. Počas tejto doby, tzv. imunologického okna dlhého 3 – 6 mesiacov, nie je možné uvedeným spôsobom prítomnosť vírusu v tele zistiť.

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: