Na Slovensku sa uskutočnilo vlani 129 transplantácií obličiek

Na Slovensku sa uskutočnilo vlani 129 transplantácií obličiek, z toho len 13 ľadvín bolo od živých darcov. Obličku častejšie darujú ženy, naopak, prijímateľmi sú najčastejšie muži. Transplantácii a darcovstvu tohto orgánu sa venuje aktuálny ročník Svetového dňa obličiek, ktorý je už po siedmy raz vyhlásený na druhý marcový štvrtok.

Pri chronickom zlyhaní obličiek je najvhodnejším spôsobom liečby transplantácia. Jej nevyhnutným predpokladom je odber zdravej obličky od darcu. Ozajstným problémom je nedostatok živých darcov. Jedna zdravá oblička pritom úplne nahradí funkciu chýbajúcej a darca môže viesť plnohodnotný život i s jednou obličkou. Darcovia dokonca žijú dlhšie. Môžu za to pravidelné vyšetrenia, ktoré často odhalia choroby už v ich zárodku. V zahraničí obličky darujú ľudia vo väčšej miere. "V USA sa transplantuje 40 percent obličiek od živých darcov, v Holandsku dokonca 50 percent, v Nemecku 20 percent," povedala nefrologička Monika Alaxinová, ktorá je členkou Lekárskej rady B Braun Avitum.

Hoci každá operácia prináša so sebou určitú mieru rizika, v prípade darovania obličky je podľa odborníkov minimálne. Darovanie obličky sa v súčasnosti pokladá za veľmi bezpečný zákrok, úspešnosť transplantácie v prvom roku je vysoko nad 90 percent. Potenciálny darca musí byť zdravý a kompletne vyšetrený. "Sústredíme sa na funkciu obličiek, srdcovo-cievne ochorenia, výskyt cukrovky, onkologické aj infekčné ochorenia. Do úvahy sa berie aj životný štýl darcu a zdravotné dispozície v rodine," vysvetlila Alaxinová.

Novinkou v transplantológii je, že na darovanie obličky od živého darcu vo viacerých krajinách (medzi nimi aj v Česku) už nie je potrebná rovnaká krvná skupina. Na Slovensku takáto operácia zatiaľ nie je možná, potrebné by boli legislatívne úpravy aj dovybavenie transplantačných centier špeciálnym prístrojom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: