Podľa HPI strany v programoch neriešia, kde nájdu peniaze na vyššie platy zdravotníkov

Žiadna politická strana vo svojom predvolebnom programe neponúka riešenie, ako by sa v zdravotníctve mali pokryť výdavky spôsobené zvýšením platov lekárov a zdravotných sestier. Vyplynulo to z analýzy predvolebných programov, ktorú zrealizoval stredoeurópsky inštitút pre zdravotnú politiku Health Policy Institute (HPI).

„Skutočnosť, že ani jedna z politických strán nenaznačila spôsob, akým budú pokrývať tieto výdavky, je prekvapujúca, keďže úlohou budúceho ministra zdravotníctva bude vysporiadanie sa práve s touto výzvou najťažšie a časovo najzásadnejšie,“ píše v analýze jej autor Peter Balík. Všetky návrhy v oblasti financovania zdravotníctva zostávajú v programoch podľa HPI iba v rovine kozmetických úprav.

Kontroverznou témou v predvolebnom boji je podľa HPI transformácia nemocníc na akciové spoločnosti. Jej dokončenie definitívne podporujú strany SDKÚ-DS a SaS, KDH transformáciu pripúšťa a Smer-SD je definitívne proti. „Stanovisko KDH o pripustenie je zrejme opatrným preto, lebo strana zvažuje spoluprácu so stranou SMER-SD, keďže rok sa tejto téme vo vláde veľmi aktívne venovali,“ tvrdí Balík.

SaS by s cieľom zamedziť výpadkom finančných zdrojov v systéme zdravotníctva zriadila Štátny zdravotný fond, ktorého správa a prerozdelenie by boli výhradne v kompetenciách ministerstva zdravotníctva, čím by štátna poisťovňa stratila zmysel existencie. Všetky platby by boli pod správou ministerstva. Všeobecná zdravotná poisťovňa by tak podľa programu SaS bola rozdelená na tri časti, ktoré by podliehali medzinárodnému predaju za čo najatraktívnejšiu cenu.

HPI konštatuje, že z hľadiska odbornosti a argumentačnej vybavenosti volebných programov predstavili v programoch konkrétne kroky vedúce k zmene slovenského zdravotníctva spomedzi súčasných parlamentných strán SaS, KDH a SDKÚ-DS. „Pri danom zhodnotení sa však črtá otázka, či sa systémovosť týchto programov premietne i do reality, ktorá počas ostatného spoločného vládnutia týchto strán nesplnila očakávania,“ dodáva analytik. Most-Híd napriek veľmi špecifickým a pragmatickým návrhom nedostatočne konkretizoval spôsob, akým má v úmysle dosiahnuť dané ciele. OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti väčšinu zo svojho programu pre zdravotníctvo venovali riešeniu korupčných problémov, návrhy na systémové zmeny však nepredstavili. Smer-SD sa svojimi krokmi zaraďuje k stranám, ktoré navrhujú zvrátenie začatých reforiem a systémových zmien. „Jej ciele sú síce jasne definované, avšak spôsoby, ktorými by sa ich snažila napĺňať, sú prezentované skôr nedostatočne,“ píše analýza.

HPI urobil aj analýzu programov z hľadiska boja proti korupcii v zdravotníctve. Volebné programy posudzoval podľa desatora opatrení, ktoré by mali prispieť k zníženiu korupcie. Ide napríklad o ochranu oznamovateľov korupcie, zákon o lobingu, zverejňovanie čakacích listín, definovanie základného balíka, odpolitizovanie vedenia zdravotníckych inštitúcií, využívanie elektronických aukcií a ďalšie. Najviac z takýchto opatrení má podľa inštitútu KDH, SaS, nasleduje SDKÚ-DS a Obyčajní. „Minimálne alebo až žiadne opatrenia, ktoré by mohli znížiť korupciu v zdravotníctve, majú vo svojom programe strany SMER-SD, SNS a 99%,“ píše autor analýzy Roman Mužík.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: