ÚVZ SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Českej republike a v Nemecku.

Ide o lak na nechty značky LUCCI, výrobná dávka: LUCCI color 38, Exp: 06/2013. Krajina pôvodu je neznáma a výrobca neuvedený. Lak telovej farby sa predáva v sklenej 14 ml fľaštičke štvorcového tvaru s platovým uzáverom. Výrobok obsahuje  0,09% Bis(2-ethylhexyl) phthalate, ktorý nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Ďalším nebezpečným výrobkom je lak na nechty - CR "SUPER & ULTRA, BRILLIANT NAIL POLISH" značky CR, výrobná dávka: colour 89, No: 2906, EAN: 6933553390493. Krajina pôvodu je neznáma, výrobca neuvedený. Lak výrazne oranžovej farby sa predáva v 18 ml sklenej fľaštičke so strieborným uzáverom. Výrobok obsahuje  0,23% Bis(2-ethylhexyl) phthalate, ktorý nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov.

Nebezpečný je aj výrobok NaiLexus Liquid Monomer - výrobok pre profesionálne použitie - modelácia umelých nechtov značky NaiLexus. Výrobná dávka: 00623-M130, krajina pôvodu je USA. Predáva sa v 32 fl.oz. bielom plastovom kanistri s bielym uzáverom. Vo výrobku bol zistený prekročený povolený obsah látky methyl metacrylate (MMA - 86%).

Pozor si treba dávať aj pri výrobku 411 acrylic Liquid Monomer Advanced Formula - výrobok pre profesionálne použitie - modelácia umelých nechtov značka 411 acrylic. Výrobná dávka nie je identifikovaná, krajina pôvodu je USA. Výrobok sa predáva v 32 fl.oz. bielom plastovom kanistri s bielym uzáverom. Vo výrobku bol zistený prekročený povolený obsah látky methyl metacrylate (MMA - 86%).

Ďalší nebezpečný výrobok je Acrylic Liquid UP 2000 Purple - výrobok pre profesionálne použitie - modelácia umelých nechtov značka UP 2000. Výrobná dávka je LIQ-000196, krajina pôvodu USA. Výrobok sa predáva v 1 GAL (3,78 l) bielom plastovom kanistri s bielym uzáverom. Vo výrobku bol zistený prekročený povolený obsah látky methyl metacrylate (MMA - 83%).

Nebezpečný je aj Purple Liquid Nail Supply 2000 - výrobok pre profesionálne použitie - modelácia umelých nechtov značky Nail Supply 2000. Výrobná dávka nie je uvedená, krajina pôvodu je USA. Výrobok sa predáva v bielom plastovom kanistri s bielym uzáverom. Vo výrobku bol zistený prekročený povolený obsah látky methyl metacrylate (MMA - 82%). Ďalej je v zložení uvedené, že výrobok obsahuje látku toludine, ktorá nesmie byť zložkou kozmetických výrobkov. Analýzou však nebolo potvrdené, či sa látka toluidine vo výrobku skutočne nachádza. Methyl metacrylate patrí k látkam, ktorých použitie v kozmetických výrobkoch je obmedzené.

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že uvedené výrobky sa môžu vyskytovať aj na slovenskom trhu, preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali. Databáza výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: