korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Po 35 dňoch a 1500 km dorazil A. Bujdák do cieľa charitatívnej cyklojazdy

V námestovskom amfiteátri na brehu Oravskej priehrady zavŕšil dnes Alan Bujdák z Banskej Bystrice svoju 35-dňovú jazdu na bicykli po slovenských cestách. V zimnom počasí absolvoval približne 1500 km a myšlienkou pomoci onkologickým pacientom v hmotnej núdzi oslovil viac ako tri desiatky mestských samospráv.

"Vlani sa ma hlboko dotklo ochorenie a náročná dlhotrvajúca liečba jednej blízkej osoby. Sľúbil som jej všestrannú pomoc v boji so zákernou chorobou a postupne som si uvedomoval, že treba účinne pomôcť viacerým ľuďom v podobnej situácii. Napokon vo mne skrsol nápad zorganizovať takúto okružnú jazdu po Slovensku a v rámci nej osloviť kompetentných, aby priložili pomocnú ruku," uviedol pre TASR.

Hlavným cieľom podľa neho nebolo zbieranie finančných prostriedkov, ale vzbudenie väčšieho záujmu predstaviteľov radníc o vážne ohrozenú a hendikepovanú skupinu obyvateľov. "V drvivej väčšine som sa stretával s pozitívnym ohlasom a ústretovosťou. Viaceré mestá prisľúbili okrem finančnej pomoci napríklad voľné vstupenky na kultúrne a športové podujatia či do plavární. Ochotu pomôcť prejavili aj podnikateľské subjekty," pokračoval 44-ročný bývalý hokejista.

V posledných etapách zápasil s následkami pádu na zľadovatenej ceste. "V prvej chvíli som si doslova rátal kosti a dúfal, že žiadna nie je zlomená. Našťastie som sa len riadne doudieral. Na druhý deň ráno som vstával s veľkými bolesťami, no akékoľvek pomyslenie, že by som sa vzdal, sa rozplynulo hneď po vysadnutí na bicykel," skonštatoval s úsmevom.

"Keď som približne pred polrokom dostala od pána Bujdáka list o úmysle urobiť niečo pre onkologických pacientov v hmotnej núdzi, zaujalo ma jeho úprimné odhodlanie. Sprvoti neučesaná myšlienka nadobudla konkrétnu podobu. Z nášho námestia sme ho vypravili symbolicky 4. februára vo Svetový deň onkologických pacientov a dnes som veľmi šťastná, že sa mu podarilo doraziť do cieľa," dodala viceprimátorka Banskej Bystrice Katarína Čižmárová.

Zároveň zdôraznila, že onkologická liečba je finančne veľmi náročná a vyžaduje si aj nákladnú rehabilitáciu. "Bohužiaľ, doba je veľmi zlá. Mnohí ľudia nemôžu podstúpiť ani len úplnú liečbu, lebo nemajú dostatok peňazí. Verím, že takýto počin prebudil pozornosť všetkých, samosprávy, charitatívne organizácie i ďalších nezištných darcov, ktorí vedia a dokážu pomôcť finančne, materiálne či akokoľvek inak," dodala pre TASR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: